PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Zapchany układ hamulcowy - objawy

  14 Czerwca 2021

Zapchany układ hamulcowy - objawy

Działanie układu hamulcowego

Każdy pojazd powinien posiadać układ hamulcowy. Jest on niezbędny do zachowania odpowiedniej prędkości lub do zatrzymania pojazdu. Ten układ jest bardzo ważny ze względu na bezpieczeństwo podróży. Dlatego kierowca powinien znać budowę i zasady działania układu. Włączając się do ruchu drogowego bez sprawnych hamulców narażamy nie tylko siebie, ale i wszystkich uczestników ruchu. Regularna kontrola stanu układu hamulcowego pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Elementy wchodzące w skład układu

Budowa układu hamulcowego jest prosta. Składa się na to kilka elementów, przykładowo:
  • pompa hamulcowa - jest najważniejszą częścią układu, wytwarza odpowiednie ciśnienie płynu hamulcowego,
  • serwo hamulcowe - ma charakterystyczną budowę zewnętrzną, w kształcie płaskiej puszki, reguluje siłę hamowania jako “wspomaganie hamulcowe”,
  • pompa ABS - wspomaga koła podczas hamowania, aby się nie zablokowały, czujniki ABS cały czas sprawdzają prędkość każdego koła,
  • przewody hamulcowe - transportują płyn hamulcowy,
  • zaciski hamulcowe - wspomagają hamowanie pojazdu, przez tłoczek, który dociska klocki do tarczy,
  • tarcze i klocki - jest to najpopularniejszy element układu, przymocowany do piasty koła, ściera się w zależności od przebiegu.
https://twojmechanik.com/2019/12/03/geometria-kol-dlaczego-jest-istotna/

Objawy awarii układu hamulcowego

Do zapchania układu hamulcowego dochodzi dosyć rzadko. Zależy to od sposobu użytkowania samochodu. Samo zapchanie układu może pojawić się w różnych miejscach układu. Przykładowo, pompa i przewody hamulcowe mogą być zapchane. W takiej sytuacji, podstawowymi objawami są: miękki pedał hamulca, który wpada w podłogę, znaczący spadek skuteczności hamowania pojazdu lub wyciek płynu hamulcowemu. Przyczyną tych awarii może być korozja metalowych przewodów, psujące się przewody elastyczne lub elementy, które uszczelniają pompę hamulcową zużyły się. Objawy usterek i awarii w samochodzie pojawiają się długo przed całkowitym uszkodzeniem jednego z elementów samochodu. Nie warto jest więc ignorować nawet najmniejszej zmiany sprawności naszego auta. Dźwięk, pedały, kontrolki ostrzegawcze, to niektóre powody, które powinny skłonic nas do oddania samochodu do warsztatu samochodowego, aby jak najszybciej pozbyć się elementów, które mogą zwiększać niebezpieczeństwo na drodze. Niestety, kierowcy najczęściej przyzwyczaja się do awarii hamulców i starają się jeździć ostrożniej. To niestety nie jest w stanie uchronić uczestników ruchu drogowego przez wypadkiem. Niektórzy nie chcą wierzyć w to, że mogą mieć do czynienia z jakąś awarią w swoim samochodzie, albo nie zauważają problemu. Jest to naprawdę bardzo niebezpieczna sytuacja.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.