ENUA

  Wszystkie artykuły

Jak często wymieniać olej w silniku?

  26 Maja 2021

Jak często wymieniać olej w silniku?

Kiedy wymienić olej?

Olej silnikowy ma za zadanie zmniejszyć tarcie pomiędzy ruchomymi elementami jednostki napędowej. Oprócz tego, pełni funkcję regulatora temperatury. Sprawia, że zachowuje on optymalną temperaturę pracy. Jest to bardzo ważne, bo jakiekolwiek zmiany w tej kwestii, mogą spowodować poważne awarie lub nawet zatarcie silnika. Nie dość, że taka awaria może pozbawić nas pojazdu na dłuższy okres czasu, to jeszcze będzie nas bardzo dużo kosztować. Aby tego uniknąć wystarczy wymieniać olej w odpowiednim czasie. Co to konkretnie oznacza i kiedy powinno się to robić?
  • Co 30 - 35 tysięcy kilometrów - wydaje się, że to bardzo dużo, ale jest to zalecane jedynie w przypadku stosowania olejów typu LongLife. Nie oznacza to również, że w każdym pojeździe okaże się to miarodajne. Istnieje pewnego rodzaju ryzyko, że mimo zastosowania tego typu oleju, nie przejedziemy na nim aż tylu kilometrów. Dlatego, warto brać na to poprawkę i skonsultować to z
  • mechanikiem. Co 10-15 tysięcy kilometrów - to liczby, które obowiązują w większości przypadków. Dotyczy to silników, które cieszą się dobrą opinią i nie posiadają żadnych błędów konstrukcyjnych.
  • Co 8-12 tysięcy kilometrów - obowiązuje to pojazdy, które użytkowane są zarówno w mieście, jak i na autostradach. W tym przypadku, warto również pamiętać o tym, aby średnio co 2 lub 3 tankowania, sprawdzać poziom oleju w układzie, ponieważ coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których pojazd zużywa nawet litr oleju na tysiąc kilometrów.
  • Co 8-10 tysięcy kilometrów - to przedział liczbowy, który dotyczy przede wszystkim nowych pojazdów. Po zakupie, warto dokonać wymiany oleju po maksymalnie 10 tysiącach kilometrów, z uwagi na lepsze ułożenie silnika, który się jeszcze dociera.
  • Co roku - jest to najbezpieczniejsza metoda, jeśli nie jeździmy w bardzo długie trasy. Zaleca się wymianę co roku, ponieważ coraz częściej okazuje się, że założone liczby nie są miarodajne dla każdego pojazdu. Ta metoda pomaga uniknąć ewentualnej awarii, wynikającej z błędnych obliczeń.

Czy warto wymieniać olej jeszcze częściej?

Nie ma wątpliwości, że na oleju silnikowym nie ma co oszczędzać. Ale czy warto go wymieniać częściej niż jest to zalecane? Okazuje się, że tak, ponieważ zwiększa to efektywność pracy auta. Dzieje się tak, gdyż wraz z upływającym czasem, pogarszają się właściwości oleju. Traci swoje dodatki uszlachetniające i maleje efektywność smarowania. Wobec tego, jeśli zależy nam na długowieczności naszego pojazdu i zaoszczędzeniu na naprawach poważnych awarii, warto podejść do tego tematu sumiennie i odpowiedzialnie.

Jak często wymieniać olej w silniku?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.