Spaliny, a rodzaj paliwa

rodzaj paliwa a spaliny znaczenie (1)

Powszechnie przyjmujemy, że spaliny to toksyczne składniki, będące skutkiem ubocznym eksploatacji aut. W dobie masowego dbania o środowisko, kupujący coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na dane techniczne auta takie jak szybkość, wytrzymałość, ale też na poziom ,,eco” który reprezentuje. Sprawdźmy zatem jakie spaliny emitują poszczególne silniki.

Paliwa, a ekologia

Praktyka ekologicznego stylu życia nie jest już jedynie przemijającą modą. Problem zanieczyszczenia środowiska wyraźnie dotyka każdego z nas, chociażby w kwestii smogu. Z rankingu 100 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż 29 znajduje się w Polsce. Z tego względu nowo produkowane auta na wiele sposobów są modyfikowane, tak aby maksymalnie ograniczyć emisję spalin. Wyposaża się je w rozbudowane katalizator, silniki wysokoprężne czy systemy start-stop. Mimo instalacji powyższych systemów redukujących emisję spalin nie można wykluczyć jej niestety do zera.

Najpopularniejszym paliwem jest oczywiście benzyna, ze względu na tanią i prostą produkcję. Obok znajdziemy także olej napędowy oraz paliwa gazowe. Każde z nich emituje niestety szereg substancji szkodliwych dla środowiska oraz zdrowia człowieka: dwutlenek węgla, węglowodory, tlenki azotu, siarki oraz ciężkie związki organiczne, określane jako PM.

rodzaj paliwa a spaliny znaczenie (1)

Silnik diesla – eco czy nie?

Opinie na temat ekologiczności diesla są często podzielone. Samochodu ze starszymi silnikami tego modelu kiedyś uważane że pionierów wśród niskiej emisji spalin, dzisiaj mogą być wrzucone do worka aut nieekologicznych. Dostrzeżono bowiem dodatkowy szkodliwy środek spalin w postaci tlenków azotu. Najlepiej wypadają oczywiście najnowsze modele, porównywane nawet do aut elektrycznych. Montowane w nich są konwertery katalityczne SCR. System w przypadku reakcji chemicznej neutralizuje tlenki azotu, zamieniając je w azot i wodę.

Niezawodny LPG

Niezawodny wydaje się autogaz. Mieszanka dwóch gazów propanu i butanu, stanowi zarówno korzyści finansowe jak i dbałość o ekologię. Eksperci przestrzegają jednak przed nadmiernym entuzjazmem zwolenników LPG. W polskich warunkach autogaz jest często mocno zasiarczony, co skutkuje zwiększoną emisją szkodliwych toksyn.