Podział typów nadwozi samochodów

rodzaje nadwozi samochodowych (1)

Na rynku dostępnych jest ogrom samochodów różniących się wieloma czynnikami. Główne kryteria grupujące pojazdy to wielkość, cena oraz typ nadwozia. W dobie rozwijającej się technologii i motoryzacji produkowane są samochody, które znacznie odbiegają od panujących standardów i są trudne do identyfikacji.

Rodzaje nadwozia dzielimy w oparciu o ilość brył. W nadwoziach jednobryłowych nie da się wyróżnić komory silnika oraz przestrzeni pasażerskiej.
Nadwozia dwubryłowe określane są jako nadwozia typu zamkniętego. Możemy wskazać przedział pasażerski oraz bagażowy i komorę silnika.

Ostatni rodzaj, nadwozie trójbryłowe jest najstarsze, a zarazem najbardziej popularne. Wyodrębnia trzy przedziały w widoczny sposób.
W dalszej części artykułu opiszemy najpopularniejsze typy nadwozi dostępne na rynku.

Hatchback

Nadwozie typu hatchback to klasyczne rozwiązanie sprawiające samochód najbardziej praktycznym. Ten typ najczęściej towarzyszy mniejszym pojazdom i stanowi niewielką ich część. Charakteryzuje się szeroko rozbudowanym i masywnym ostatnim słupkiem. Drzwi bagażnika otwierane są w górę wraz z szybą.

Sedan

Do podstawowej grupy nadwozi zaliczamy również nadwozie typu sedan charakteryzujące się dużą przestrzenią bagażową. Klapa bagażnika montowana jest poniżej tylnej szyby, dlatego podczas otwierania szyba nie podnosi się. Takie rozwiązanie uznawane jest za eleganckie, dominuje wśród aut luksusowych i nadaje szczególny charakter pojazdu.

 

rodzaje nadwozi samochodowych (1)

 

Kombi

Pojazdy z nadwoziem typu kombi charakteryzują się bardzo dużą funkcjonalnością. Ich rozbudowany bagażnik umożliwia przewożenie produktów wielkich gabarytowo. Porównując go do sedana, w którym pojemność przestrzeni bagażowej jest podobna, różnica tkwi w tym, że do nadwozia typu kombi z łatwością umieścimy duży przedmiot, a do sedana nie. Jest to spowodowane otwarciem tylko klapki bagażowej. Pojazdy typu kombi najczęściej określane są jako rodzinne.

Van

Samochody z nadwoziem typu van można określić jako wielozadaniowe. Charakteryzują się dużą przestrzenią pasażerską zapewniającą komfort. Nazywane są również minibusami ale wyróżnia je to, że projektowane są na podstawie samochodów osobowych, a nie dostawczych. Ich wyróżnikiem jest znaczne podniesienie linii dachu.