SUV czy samochód terenowy?

SUV czy samochód terenowy (2)

Jazda po lesie i błotnistych bezdrożach, to z pewnością wspaniały rodzaj spędzenia wolnego czasu dla miłośników adrenaliny i motoryzacji. Jednak warto zauważyć, że ten rodzaj jazdy, znacząco różni się od na ogół spokojnego przemierzania miejskich ulic.

Kluczowa staje się zatem kwestia samochodu. Czy auto, którym poruszam się z mieszkania do pracy, nadaje się do tak ekstremalnej i wymagającej jazdy? Warto się nad tym zastanowić i wybrać odpowiedni pojazd, który zapewni komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo kierowcy.

SUV idealny w teren?

Wydawać by się mogło, że znaczny gabaryt samochodu to wystarczający argument aby wykorzystać go do jazdy w terenie. Niekoniecznie… Jednak bardzo często, duży, rodzinny SUV klasyfikowany jest jako auto terenowe. Dlaczego? Często z uwagi na stan podwyższonego prześwitu, napędu na cztery koła i wcześniej wspomnianych rozmiarów. Niestety to spore nadużycie.

Warto wiedzieć, że na pozór podobny wygląd SUV-a z samochodem terenowym, znacząco ich od siebie różni.

SUV czy samochód terenowy (1)

Nadwozie

Po pierwsze chodzi tutaj o nadwozie. W przypadku SUV-ów jest to nadwozie samonośne, którego strukturę nośną stanowi podłoga i dach. W praktyce oznacza to zmniejszoną wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zgięcia i przeciążenia. Zaletą takiego nadwozia jest na pewno swobodna przestrzeń dla pasażerów, więc nie bez kozery sprawdza się w przypadku rodzin z dziećmi, a niekoniecznie w wymagającym terenie.

Napęd

Kolejną kwestią jest napęd. Istotnie, SUV-y posiadają napęd na cztery koła, jednak liczy się rozłożenie i dawkowanie mocy. Problemem jest brak tzw. spięcia na sztywno układu napędowego. Lepiej nada się do spokojnej jazdy, która nie wymaga ciągłej zmiany biegów. Wykorzystanie SUV-a w terenie mogłoby bardzo szybko taki samochód po prostu zepsuć.

Jaki powinien być samochód terenowy?

Jak wiadomo różnica pomiędzy SUV-em, a samochodem terenowym jest dosyć znacząca. Po pierwsze nadwozie. W tym przypadku musi być odporne na wyginanie i skręcanie. W przełożeniu, dobra konstrukcja nadwozia, staje się bazą dla wszystkich podzespołów. Kluczowym elementem jest również napęd. Możliwość ciągłego przełożenia mocy pozwala na uniknięcie przeszkód w terenie.

Kierowca nie będzie przecież zastanawiał się czy elektronika w trudnych warunkach odpowiednio szybko zadziała. Ponadto “prawdziwy” samochód terenowy wyposażony jest w specjalne opony, ma zwiększony prześwit poprzeczny i dużo większą zdolność niż rodzinny SUV do pokonywania wyboistych dróg i stromych wzniesień.