PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Rozrząd - wszystko co musisz o nim wiedzieć

  01 Grudnia 2020

Rozrząd - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Rozrząd jest niewątpliwie najważniejszym elementem składowym samochodów. Każdy silnik tłokowy, niezależnie od tego czy mowa o samochodzie osobowym czy maszynie rolniczej posiada układ rozrządu. W przypadku, gdy zaniedbamy serwisowania tego kluczowego elementu narazimy nasze auto na ogromne szkody, bowiem brak dbania o tę część samochodowej konstrukcji prowadzi do uszkodzenia silnika.

Czym jest rozrząd i jaką pełni funkcję?

Najprościej mówiąc, rozrząd to układ odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie zaworów. Do jego zadań należy przekazywanie siły napędowej do osprzętu silnika. Dawniej rozrząd skonstruowany był z kół zębatych, natomiast dziś zrezygnowano z tego na rzecz paska lub łańcucha, które są bardziej ekonomiczne.

Zerwanie paska lub łańcucha rozrządu

Zwykle zerwanie paska lub łańcucha rozrządu nie wróży niczego dobrego i może narazić nas na niebotyczne koszty. Do zerwania może dojść po prostu ze starości, w tym celu producenci podają „datę ważności” takiego paska, nie jest to jednak stosowane w przypadku łańcucha. To jak długo nasz rozrząd będzie sprawny uzależnione jest od układu, dokładnie stopnia jego skomplikowania oraz od jakości poszczególnych elementów. Należy pamiętać, że na prace tego kluczowego elementu wpływają również stosowane oleje w silniku. Jakiekolwiek wycieki mogą narażać rozrząd na szkodliwe skutki. Naszym nieprzyjacielem w dbaniu o tę część silnika są wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, jak np. kamyki. Gdy zerwie się pasek bądź łańcuch rozrządu, może dojść do kolizji na płaszczyźnie zawór – tłok, co w konsekwencji prowadzić może do pogniecenia zaworów przez tłoki.  

Dbanie o rozrząd 

Jak w takim razie uniknąć przykrych konsekwencji zerwania paska lub łańcucha rozrządu? By nie narażać się uciążliwe skutki uszkodzenia tego nader istotnego elementu silnika, należy pamiętać o terminach wymiany i konsekwentnie dbać o profilaktykę rozrządu. Producenci wskazują czas, po upływie którego należy dokonywać wymiany, toteż nie należy zwlekać tylko dokonywać napraw czym prędzej.

Kontrola kluczem do sukcesu

Nikt inny nie zadba o nasze auto tak dobrze jak my sami. Dlatego musimy pamiętać, o każdym elemencie, który może być narażony na jakiekolwiek przykre konsekwencje. Oprócz paska czy łańcucha, często winne są też pozostałe części układu rozrządu, które ulegają nadmiernej eksploatacji.

Rozrząd - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.