Jak przygotować samochód na zimę?

Jak przygotować samochód na zimę?

Zima oprócz tego, że przez wielu uważana jest za najpiękniejszą porę roku, niejednemu nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy potrafi spędzić sen z powiek. Śliska nawierzchnia, szybko zapadający zmrok, utrudniający widoczność, ujemne temperatury i opady atmosferyczne to tylko kilka czynników, które sprawiają, że będąc kierowcami, powinniśmy się do niej solidnie przygotować.

Wymiana opon

Wielu użytkowników samochodów żyje w przeświadczeniu, że należy wymienić je tuż przed pierwszym prognozowanym opadem śniegu. Warto jednak pamiętać o tym, co mówią nam w tej kwestii eksperci z branży oponiarskiej, którzy jednogłośnie twierdzą, że opony powinno wymieniać się w momencie, w którym temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Pamiętajmy o tym, żeby zima nie mogła powiedzieć, że znowu nas zaskoczyła.

Najlepsza pora na zmianę opon

Akumulator

Każdemu z nas, kierowców, zdarzyło się mieć problem z odpaleniem auta w zimowy poranek. Przypomnieliśmy sobie dzięki temu o istnieniu instalacji elektrycznej. Przed zimą powinniśmy sprawdzić napięcie w akumulatorze oraz poziom elektrolitu oraz zmierzyć efektywność ładowania akumulatora przy włączonym silniku, aby wyeliminować ewentualne problemy z alternatorem.

W przypadku posiadania starszego samochodu konieczne może być dokładne wyczyszczenie przewodów, gdyż wszelkie zabrudzenia bądź tlenki metali na stykach powodują opór w przepływie prądu. Może zdarzyć się również tak, że przewody w naszym samochodzie będą w naprawdę w złym stanie. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego jak wymienić na nowe.

Jak przygotować samochód na zimę?

Płyny eksploatacyjne

W ramach przygotowania samochodu na nadejście zimy powinniśmy także sprawdzić wszystkie znajdujące się w nim płyny eksploatacyjne. Przede wszystkim tyczy się to stanu oleju silnikowego i jego poziomu. Jest to o tyle ważne, że w niższych temperaturach gęstnieje i jest gorzej rozprowadzany po elementach jednostki napędowej.

Nadejście niskich temperatur zmusza nas również do przyjrzenia się jakości płynu w chłodnicy. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić, żeby zamarzł, gdyż grozi to pęknięciem bloku silnika. Wraz z nadejściem jesieni wymieńmy go bądź uzupełnijmy specjalnym koncentratem. Nie zaniedbujmy przeglądu płynów eksploatacyjnych w naszym samochodzie, dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Co zrobić kiedy nasz auto daje plamę?

Wycieraczki

Zarówno zimą jak i latem dobra widoczność jest jednym z gwarantów bezpieczeństwa na drodze. Przed nadejściem zimy, warto zadać sobie trudu i solidnie je wyczyścić. To samo tyczyć się będzie świateł i żarówek. Pamiętajmy o tym, żeby w żadnym wypadku nie bagatelizować wagi widoczności w sezonie zimowym.

Mycie i woskowanie

Na samym końcu możemy postarać się zadbać o karoserię naszego samochodu. Po dokładnym umyciu całej karoserii , starajmy się dokładnie pokryć ją woskiem. Jest on skutecznym środkiem zabezpieczającym lakier przed wpływem wilgoci oraz soli drogowej.