Jak uniknąć wpadnięcia w poślizg?

jak nie wpasc w poslizg (2)

Jak wpada się w poślizg i jak go uniknąć?

W okresie jesienno-zimowym kierowcy bardzo często są narażeni na wpadnięcie w poślizg. Dzieje się to za sprawą mokrej, pokrytej liśćmi lub szronem nawierzchni, traci się wtedy odpowiednią przyczepność opon do nawierzchni i trudno zapanować nad samochodem. Jak więc uniknąć poślizgu? Ważne aby podczas trudnych warunków drogowych dostosować prędkość do sytuacji.

Nie zawsze trzeba jechać idealną prędkością, która jest na znaku, jeżeli ograniczenie prędkości jest do 70 km/h, a jedzie się podczas ulewy, dla bezpieczeństwa lepiej zachować prędkość w granicach 40/50 km/h. Ważne także by odpowiednio uważać na drodze i używać wyobraźni, szczególnie gdy droga może jest kręta lub inny sposób niesprzyjająca kierowcy.

Opony a poślizg

Nie można zaprzeczyć, że opony w dużym stopniu wpływają na możliwość wpadnięcia w poślizg. Warto wybierać opony odpowiednie na daną porę roku, z dobrą amortyzacją i głębokością bieżnika. Wybierając te, które są odpowiednie do prowadzenia w trudnych warunkach drogowych ma się pewność mniejszego prawdopodobieństwa wpadnięcia w poślizg.

jak nie wpasc w poslizg (2)

Jak wyprowadzić auto z poślizgu?

Podczas wpadania w poślizg, często człowiek jest bardzo zestresowany, boi się i przez to jeszcze trudniej kontrolować mu samochód. Najważniejsze aby podczas poślizgu opanować nerwy i nie pogłębiać skrętu opon. Ważne jest także to żeby podczas takiej sytuacji nie dodawać gazu, przy dużej prędkości istnieją jeszcze mniejsze szanse na opanowanie auta i większe na wypadek.

Żeby wyprowadzić auto z poślizgu i przejąć nad nim panowanie, najlepiej połączyć hamowanie awaryjne z delikatnym ruchem kierownicy, jeśli nie posiadamy ABS należy zastosować hamowanie pulsacyjne. Stopniowa utrata prędkości pomaga przywrócić panowanie nad pojazdem, zaś skręt kierownicą przywróci go na odpowiedni tor jazdy.

Jednak gdy w poślizg wchodzi sam tył samochodu najlepszym zachowaniem będzie tak zwane nałożenie kontry, czyli skręcenie kierownicą w stronę, w którą zarzuciło samochód przy jednoczesnym hamowaniu.

Nigdy nie mamy pewności czy nie spotka nas nieprzyjemna sytuacja na drodze, dlatego warto pamiętać jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach, tak aby nie doprowadzić do wypadku.