Kultowi przedstawiciele polskiej motoryzacji

Polski przemysł motoryzacyjny ma dawno ma lata swojej świetności za sobą. Obecnie, na polskich ulicach, ciężko znaleźć choć jeden samochód polskiej marki. Jednak jeszcze wiele osób pamięta czasy, gdy polskie projekty były chlubą rodzimego przemysłu i designu, a każdy pasjonat motoryzacji marzył o własnym egzemplarzu Syrenki czy Trabanta. Przypominamy najbardziej kultowe polskie samochody… i nie tylko!

Nieśmiertelna Syrena

Syrena to jeden z największych polskich klasyków, które można zobaczyć w kultowych produkcjach filmowych z okresu PRL-u takich jak Nie lubię poniedziałków czy Wyjście awaryjne. Prace konstrukcyjne nad pierwszym modelem Syrenki rozpoczęły się w maju 1953 roku, a produkcję na większą skalę, zakładającą stworzenie ok. 10 000 egzemplarzy rocznie rozpoczęto w 1956 roku.

W 2020 roku polski rynek motoryzacyjny zelektryzowała wieść o powrocie Syreny, tym razem w ekologicznej wersji zasilanej prądem.

stare polskie samochody (1)Elegancka Warszawa

To kolejny, nieco starszy polski przedstawiciel polskiej szkoły motoryzacyjnej.

Produkowana w latach 1951-1973 Warszawa była pierwszym samochodem osobowym produkowanym seryjnie w Polsce od czasów II wojny światowej.

Warszawa oprócz krajowych dróg podbiła też zagraniczne rynki. Największymi importerami samochodu były Węgry i Bułgaria.

 

Niezawodny Polonez

Tworząc listę kultowych polskich marek motoryzacyjnych nie można zapomnieć o kolejnym klasyku, który samą nazwą jest szczególnie związany z Polską. Mowa oczywiście o Polonezie. Ten model samochodu do tej pory można spotkać na polskich ulicach, gdyż nie brakuje entuzjastów charakterystycznego, ostrego designu Poloneza.

Dla fanów motoryzacji równie ekscytująca może być informacja, że Polonez podobnie jak Syrena ma wrócić w odświeżonym elektrycznym wydaniu.

Żuk do zadań specjalnych

Polskie samochody to nie tylko kojarzone przez wszystkich osobówki. Klasykiem o nieco większym kalibrze jest dostawczy samochód marki Żuk. Samochody tego typu wykorzystywane były zarówno przez małych przedsiębiorców, jak i straż pożarną czy milicję. Ostatnie modele tego auta zjechały z taśmy produkcyjnej 13 lutego 1998 roku.

Ursus wywieziony w pole?

Może już zupełnie poza kategorią samochodów, ale maszyny produkowane przez firmę Ursus to prawdziwe polskie klasyki, które w dodatku robią karierę także w obecnych czasach. Ursus najbardziej znany jest z produkcji ciągników rolniczych – takich jak kultowa “trzydziestka”. Obecnie Ursus wciąż jest aktywnym producentem maszyn rolniczych, w dużej mierze przeznaczonej na eksport.