PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Rodzaje przyczep - poznaj je wszystkie

  07 Września 2020

Rodzaje przyczep - poznaj je wszystkie

Budowa domu, remont czy wakacje to czas, podczas których może przydać się większy bagażnik. Okazuje się że w takich chwilach bardzo przydatna staje się przyczepa. Odpowiednio dobrana pozwala na przewożenie różnego rodzaju ładunków gabarytowych, w sposób sprawny i bezpieczny. Warto więc zastanowić się nad dostępnymi rodzajami, ceną czy przepisami, do których trzeba się dostosować, aby móc korzystać z przyczepki. Istnieje wiele rodzai przyczep, które dzielą się pod względem ładowności, rodzaju zabudowy czy podwozia.

Przyczepy jednoosiowe

Najpopularniejsze okazują się przyczepy jednoosiowe, które w bardzo prosty sposób podpina się do samochodów osobowych. Charakteryzują się lekką konstrukcją, która została wykonana z wysokogatunkowej blachy. Ten typ przyczep dzieli się na dwie kategorie: lekką o ładowności do 750 kg oraz ciężarową do 1800 kg. Jeżeli waga pojazdu nie przekracza 3,5 tony nie są potrzebne żadne dodatkowe uprawnienia do posiadania przyczepy. Przyczepy jednoosiowe pozwalają na przewożenie bagaży, materiałów budowlanych, zakupów, motocykli, quadów czy innych przedmiotów codziennego użytku.

Przyczepy wieloosiowe

Przyczepy wieloosiowe pozwalają na przewożenie cięższych ładunków, np. materiałów budowlanych lub zwierząt - np. koni. Te modele dzielą się na: przyczepy lekkie do 750 kg oraz przyczepy ciężarowe do 3500 kg - mimo różnic posiadają taką samą konstrukcję oparta na giętych profilach, które cechują się dużą wytrzymałością. Zazwyczaj przyczepy ciężarowe posiadają dodatkowe opcje, jak mechanizm wywrotki wykorzystywany przy pracach budowlanych. Ze względu na swoją wagę, cechują się większą stabilnością podczas jazdy, jednak kierujący pojazdem musi mieć prawo jazdy kat. B+E.    

Przyczepy podłodziowe

Przyczepy podłodziowe wybierane są przez osoby, które chcą przetransportować np. łódź, żaglówkę lub motorówkę. Takie typy przyczepy charakteryzują się szczególną wytrzymałością, stabilnością, wzmocnionymi profilami i wodoszczelnymi łożyskami. Ich konstrukcja jest zaprojektowana tak, że nie tylko usprawniają załadunek, ale też gwarantują bezpieczny transport i chronią łódź przed uszkodzeniem. Poszczególne modele są wyposażone w układ hamowania, inne nie mają takiego rozwiązania. W drugim przypadku lekka przyczepa w zespole z samochodem osobowym może być prowadzona przez kierowcę z prawem jazdy kat. B. Przyczepa do łodzi o większym DMC wymaga dodatkowych uprawnień.

Wywrotki i kipry

Ich budowa i mechanizmy podnoszące lub uchylne pozwalają na łatwe ładowanie i rozładowywanie np. materiałów budowlanych, w tym: piasku, żwiru czy ziemii ogrodowej. Wywrotka to idealna rozwiązanie do pracy w rolnictwie czy branży leśnej. Przyczepa kiper dostępna jest zarówno z przechyłem do tyłu, jak i z w wielozadaniowym przechyłem trójstronnym. Przyczepę można również wyposażyć w nadstawki burtowe siatkowe w celu dokonania dodatkowego załadunku. Burty przyczepy wykonane są ze stali lub aluminium.

Otwarte i zamknięte

Przyczepy samochodowe można także podzielić na otwarte i zamknięte. Zamknięte do te z plandekami, kontenery, chłodnie i izotermy. Natomiast otwarte to platformy, przyczepy burtowe czy wywrotki.

Rodzaje przyczep - poznaj je wszystkie

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.