Prowadzenie samochodu w ciąży – recepta na bezpieczne podróżowanie

kobieta w ciąży a jazda samochodem (2)

Ciąża to niezwykły czas dla kobiety. Jest tylko rozgrzewką, przed wieloletnim martonem, który zaczyna się wraz z pojawieniem się dziecka. Trzeba pamiętać jednak, że ciąża to nie choroba i można, a nawet powinno się żyć w miarę możliwości tak jak wcześniej.

Jak jest w przypadku prowadzenia samochodu przez kobiety w ciąży? Jakie są ograniczenia lub przeciwwskazania, a może wręcz przeciwnie, przywileje? Czytaj dalej!

Bezpieczeństwo Ciebie i Twojego dziecka

Polskie przepisy ruchu drogowego wprowadzają wyjątek od powszechnego obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Kobiety w widocznej ciąży nie muszą stosować tego zabezpieczenia, a policjant nie może żądać od niej zaświadczenia lekarskiego.

Jednak czy naprawdę warto korzystać z tego przywileju? Pasy bezpieczeństwa to bardzo ważny element odpowiedzialnej jazdy, który nieraz jest w stanie uratować życie i zdrowie. Należy pamiętać jednak, że w ciąży trzeba szczególnie uważnie zapinać pasy.

Część biodrowa pasa powinna być poprowadzona jak najbliżej ciała, pod brzuchem, przez miednicę i biodra, a górna nad brzuchem, tak by w razie ewentualnego niebezpieczeństwa brzuch kobiety w ciąży nie był narażony na nacisk.

Warto też zadbać o prawidłowe ustawienie fotela. Plecy powinny równomiernie przylegać do fotela a brzuch nie powinien dotykać wieńca kierownicy.

kobieta w ciąży a jazda samochodem (2)

Czy poduszka powietrzna to zagrożenie?

W razie silnego wstrząsu lub zderzenia poduszka powietrzna ma zapobiec obrażeniom. Czy stanowi jednak niebezpieczeństwo dla kobiet w ciąży? Na szczęście nie, jednak aby być nieco spokojniejszym przed przystąpieniem do jazdy można odsunąć fotel jak najdalej do tyłu i nieco odchylić oparcie. To powinno pomóc w sytuacji kolizji. Dzięki temu odległość między kierownicą a klatką piersiową będzie bezpieczniej dla Ciebie i Twojego dziecka.

Do kiedy można prowadzić?

Jazda samochodem w pierwszych miesiącach ciąży nie sprawia większego problemu. Jednak wraz z upływem czasu ciało kobiety znacząco się zmienia i naturalnie zmieniają się też sprawność ruchowa. Najczęściej od 3 trymestru ciąża jest już na tyle zaawansowana, że ciężko o komfort za kierownicą. Powiększający się brzuch krępuje i ogranicza ruchy za kółkiem. Jednak kwestia ta w większości zależy od samopoczucia i możliwości samej prowadzącej.