PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Nie daj się rozproszyć!

  11 Sierpnia 2020

Nie daj się rozproszyć!

Poradnik dla… pasażerów

Spoglądając do Kodeksu Drogowego znajdziemy tam fragment mówiący o tym, że pasażer, tak samo jak kierowca, jest uczestnikiem ruchu drogowego. Nie należy bagatelizować jego roli podczas jazdy, ponieważ obecność może nieść wiele pozytywów dla wspólnej podróży.

Pomagajmy, nie przeszkadzajmy

Będąc pasażerem warto mieć na względzie, że kierowca ma w swoich rękach życie nasze i pozostałych członków ruchu drogowego. W związku z tym, staraj się nie przeszkadzać i nie rozpraszać kierowcy podczas jazdy. Częste zmiany stacji radiowych, podgłaśnianie muzyki, zagadywanie czy palenie w środku samochodu sprawiają, że prowadzący nie skupia się na drodze tylko na tym, co dzieje się w kokpicie pojazdu. Mniej uważny kierowca może spowodować wypadek, za który będziemy współodpowiedzialni.

Pomagaj kierowcy

Warto pomagać osobie kierującej. Dobry pasażer, to taki, który odbierze telefon podczas jazdy, poda butelkę wody czy przekąskę w czasie długiej trasy. Jeśli za kółkiem siedzi świeżo upieczony kierowca, trzeba być dla niego wsparciem psychicznym. Często pierwsze samodzielne przejazdy samochodem są stresujące, dlatego nie powinniśmy zagadywać, włączać głośno muzyki czy żywo reagować na kolorowe reklamy lub znajomego idącego chodnikiem. Takie zachowanie bardzo negatywnie wpływa na komfort jazdy, szczególnie u młodego kierowcy.

Każdy jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów

Po pierwsze, pamiętaj by nigdy nie pozwalać prowadzić samochodu osobie będącej pod wpływem alkoholu. Decydując się na jazdę z nietrzeźwym kierującym jesteś współwinny w momencie wypadku! Jako pasażer powinieneś również przypominać kierowcy o przepisowej jeździe. W momencie gdy przyspiesza, nie wahaj się zwrócić mu uwagi i poprosić o zwolnienie. Nie bądź jednak nadgorliwy i nie mów ciągle kierowcy co ma robić. Jest to problem dotyczący pasażerów posiadających prawo jazdy. Pasażer - kierowca często uważa, że wie lepiej od kierującego. Pozbądźmy się takich nawyków, ponieważ osoba siedząca za kółkiem zna zasady ruchu drogowego oraz możliwości swojego pojazdu i dodatkowe komentarze mogą ją dezorientować.

Zaopiekowany kierowca = spokojna trasa

Wybierając się w długą trasę pamiętaj, że bycie pasażerem to nie tylko podziwianie widoków za oknem czy wybieranie składanki umilającej podróż, ale również dbanie o regularne przerwy i odpoczynek dla kierowcy. W czasie postojów postaraj się wyręczyć kierującego: umyj szyby samochodu, zadbaj o przewietrzenie wnętrza pojazdu. Podczas podróży pasażer staje się także nawigatorem, dzięki czemu kierujący może skupić się na jeździe, a nie na wertowaniu mapy czy ustawianiu nawigacji.

Nie daj się rozproszyć!

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.