PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Ponadczasowe kabriolety!

  03 Sierpnia 2020

Ponadczasowe kabriolety!

Kto z nas nie chciał poczuć dreszczu emocji mknąc autostradą w samochodzie bez dachu? Przez długi czas takie atrakcje były zarezerwowane tylko dla gwiazd filmowych lub milionerów, jednak obecnie kabriolety stają się coraz bardziej przystępne cenowo dla osób średnio zamożnych przez co szał na tego typu samochody trwa dalej.

Kabriolet a roadster

W powszechnej nomenklaturze mianem kabriolet określamy samochody posiadające składany dach. Przyglądając się bliżej pojazdom o tego typu nadwoziu należy wprowadzić rozróżnienie między kabrioletem a roadsterem. Jest to istotne z punktu widzenia kierowców i przeznaczenia pojazdu. Szukając samochodu, który sprawdzi się nie tylko w słoneczny dzień, ale będzie posiadał szczelny dach przytwierdzony do nadwozia i pomieści więcej niż dwie osoby należy pomyśleć nad kupnem kabrioletu. Jeśli interesują nas samotne podróże, wyścigi samochodowe lub przejażdżki we dwoje, a dach jest opcjonalną częścią auta, to oznacza,że interesuje nas roadster.

Wiatr we włosach!

Powodów, dla których kabriolety nie wychodzą z mody jest dużo. Oglądając hollywoodzkie filmy marzymy o tym by zamienić naszą codzienną, szarą rutynę na życie pełne przygód, wiatr we włosach i dalekie trasy przykładowo kabrioletem. Mimo tego, że Polska nie jest krajem tak ciepłym i słonecznym jak Włochy, Hiszpania czy Kalifornia, jednak i w naszym kraju nie brakuje posiadaczy samochodów o takim nadwoziu. Z jednej strony mamy osoby inwestujące duże pieniądze w najnowsze modele Porsche czy Ferrari, z drugiej osoby mniej majętne, jednak nie mniej zakochane w samochodach z otwieranym dachem. Wychodząc naprzeciw potrzebom tych drugich mieliśmy do czynienia z powstawaniem modeli cabrio aut średniej klasy. Dlatego za niewielkie pieniądze mogliśmy i możemy nabyć kabriolety marki Alfa Romeo, Ford, Fiat czy Peugeot.

Klasa i szyk

Nie bez kozery kabriolety były uznawane za pojazdy wysokiej klasy. Po pierwsze, pojawia się kwestia ceny. Podstawowa wersja cabrio często kosztowała tyle, co w pełni wyposażony samochód rodzinny typu combi. Po drugie, pojazdy bez dachu przez swoją wysoką cenę stanowiły przez lata wyznacznik statusu społecznego. Były ekskluzywne i stanowiły przywilej, na który pozwalała sobie elita na zasadzie spełnienia zachcianki.

Koszty użytkowania

Wielu kierowców obawia się kupna samochodu typu cabrio z powodu strachu przed dodatkowymi kosztami związanymi z naprawą czy konserwacją. Prawda jest taka, że nie mamy się czego obawiać. Samochód typu cabrio jest pojazdem jak każdy inny, dlatego jego użytkowanie i serwisowanie nie wymagają dodatkowych nakładów pieniężnych. Jedynce co wymaga częstszego sprawdzania, to rozsuwany dach. Jednak przy właściwym użytkowaniu taki dach nie sprawia problemów.

Czasem słońce, czasem deszcz

Dlaczego kabriolety są samochodami ponadczasowymi nawet w deszczowym klimacie? To mit, że mieszkając w kraju gdzie nie mamy codziennie żaru i palącego słońca nie możemy kupić cabrio. Wbrew pozorom składany dach w tego typu samochodach jest tak zaprojektowany, by nie przeciekać, nawet w czasie ulewy. Przypadki zalania wnętrza pojawiały się gdy mieliśmy starsze modele. Jednak technologia poszła tak do przodu, że w zasadzie kabriolet może być używany w każdych warunkach bez obaw o zalane deszczem wnętrze.

Ponadczasowe kabriolety!
Ponadczasowe kabriolety!

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.