Smart – połączenie niemieckiej precyzji i ekologicznych rozwiązań

Powszechnie wiadomo, że niemieckie marki samochodów cieszą się szczególną popularnością i sentymentem ze strony starszych i młodszych pasjonatów motoryzacji. Samochody wyprodukowane na terenie Niemiec kojarzone są z najwyższą jakością oraz precyzją w zakresie produkcji i wykorzystania najnowszych rozwiązań, przez co są one liderami na europejskim rynku motoryzacyjnym.

Historia marki Smart

Ciekawą propozycją dla wielbicieli samochodów stworzonych przez naszych zachodnich sąsiadów jest marka Smart. Powstała ona w 1994 roku i od tego czasu projektowane i tworzone są w niej auta osobowe dedykowane do użytku w miastach ze względu na swój charakter i kompaktowe rozmiary.

Osoby, które poszukują zwinnego i niewielkiego samochodu do poruszania się po mieście, koniecznie powinny zapoznać się z ofertą niemieckich aut pod marką Smart. Co ważne, wraz z początkiem 2020 roku firma ta oferuje wyłącznie samochody elektryczne. Fakt ten nie powinien umknąć uwadze tych osób, które cenią zastosowanie ekologicznych rozwiązań i dbanie o środowisko naturalne.

smart samochody

Co warto wiedzieć o samochodach Smart? Kilka najciekawszych faktów z historii marki

Za pomysłodawcę stworzenia tej marki uważa się przedsiębiorcę ze Szwajcarii – Nicolasa Hayek, który założył również znaną na całym świecie firmę produkującą zegarki. Namówił on do współpracy firmę motoryzacyjną, co zaowocowało powstaniem marki Mercedes – Swatch. Współpraca ta nie trwała jednak długo, ponieważ Nicolas Hayek miał zupełnie odmienną wizję tego, jaki powinien być nowoczesny samochód.

Uważał on, że auto powinno być małe i zwinne oraz dostosowane do podróży dwóch osób, a w bagażniku powinien zmieścić się bagaż o wielkości skrzynki piwa. Tę wizję udało się zrealizować w 2002 roku po nawiązaniu współpracy ze spółką Smart GmbH, która zajęła się produkcją wszystkich niezbędnych akcesoriów do produkcji samochodów pod marką Smart.

Sprzedaż udziałów

W 2019 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii firmy smart po tym, jak jej właściciel sprzedał połowę udziałów koncernowi Geely. Zmiana ta zaowocowała przeniesieniem produkcji samochodów Smart do Chin i przekwalifikowanie się na tworzenie aut elektrycznych.
EQ Fortwo i EQ Forfour – słów kilka o tym, co ma do zaoferowania firma Smart

Nowoczesne auta Smart

W 2019 roku producent ten wprowadził wiele istotnych zmian, czego wynikiem było zaprojektowanie modeli napędzanych wyłącznie energią elektryczną. Tym samym zastąpią one samochody o tej samej nazwie bazujące na napędzie spalinowym. W 2020 roku Smart staje się pierwszą marką, która w pełni zmienia profil swojej działalności na produkcję samochodów o napędzie elektrycznym.