PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Co zrobić kiedy nasz auto daje plamę?

  13 Lipca 2020

Co zrobić kiedy nasz auto daje plamę?

Samochód jest jedną z rzeczy, bez której wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania i przemieszczania się na długie odległości. Posiadanie auta gwarantuje mobilność i niezależność, co jest szczególnie istotne na terenach wiejskich i podmiejskich, gdzie dostęp do komunikacji miejskiej bywa ograniczony.

Plama pod samochodem

Jedną z sytuacji, która może przytrafić się każdemu kierowcy jest plama pod autem – co może oznaczać? Skonstruowanie pierwszego samochodu było wydarzeniem, które na zawsze zrewolucjonizowało funkcjonowanie ludzi. Przez lata ulepszane technologie i wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że nowoczesne samochody gwarantują nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo. Każdy kierowca powinien zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowości, bo mają one znaczący wpływ na komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Wróżenie z plam?

Kiedy kierowca zauważy plamę pod autem nie powinien tego pod żadnym pozorem bagatelizować! Niekiedy fakt ten może być wskazany przez odpowiednią kontrolkę znajdującą się na desce rozdzielczej. Za powstanie plamy pod samochodem mogą być odpowiedzialne różne czynniki. Z tego względu nie należy przechodzić wobec nich obojętnie. Mechanicy zwracają uwagę na to, że w przypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady eksperta, dlatego że może on precyzyjnie określić rodzaj i stopień zaawansowania uszkodzenia i zaproponować wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Nawet doświadczony kierowca po obejrzeniu powstałej plamy nie zawsze jest w stanie prawidłowo ocenić przyczynę wycieku płynu z samochodu, dlatego nie należy obawiać się zasięgnięcia fachowej porady mechanika, zamiast wróżyć samemu.

Olej? Nie olewaj!

Pojawienie się tłustej plamy pod autem większości kierowcom kojarzy się z wyciekiem oleju. W wielu przypadkach jest to rzeczywiście właściwa interpretacja. Warto tu zaznaczyć, że kałuża pod autem z oleju wiąże się m.in. z przetarciem części czy poluzowaniem i nieprawidłowym położeniem przewodów doprowadzających olej do odpowiednich części. Kolejną przyczyną tłustych plam jest smar. Niemal zawsze dochodzi do jego wycieku wtedy, gdy uszkodzone są gumowe osłony przegubów półosi napędowych. Elementy te są szczególnie podatne na uszkodzenia mechaniczne i działanie skrajnych czynników atmosferycznych. Z auta mogą także wyciekać inne płyny lub woda. O ile plama wody w letnie dni nie jest niczym negatywnym, bo sygnalizuje właściwe funkcjonowanie klimatyzacji w aucie, to kałuża płynu hamulcowego wywiera znaczący wpływ na działanie hamulców, co przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy i innych osób.

Co zrobić kiedy nasz auto daje plamę?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.