PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jak uniknąć zmęczenia podczas długich tras?

  01 Lipca 2020

Jak uniknąć zmęczenia podczas długich tras?

Zbliża się lato, a wraz z nim czas wakacyjnych wyjazdów. Często wiąże się to z pokonaniem dalekiej trasy własnym samochodem. Podróż jest nie tylko długa, ale również męcząca, szczególnie gdy chcemy szybko dotrzeć na miejsce i decydujemy się jechać nocą. Już drobne przejawy senności powinny być znakiem ostrzegawczym dla kierowcy. Wybierając się w długą trasę warto pomyśleć nad tym jak uniknąć znużenia podczas jazdy i dojechać bezpiecznie do miejsca docelowego.

Sen to podstawa

Decydując się na wyjazd w dłuższą trasę należy zadbać o swoją higienę snu. Dobry sen,to taki, który pozwoli nam na regenerację i wypoczynek. Powinien przeciętnie trwać od sześciu do ośmiu godzin. W momencie gdy śpimy krócej nasz organizm czuje się przemęczony, co również wpływa na kondycję za kierownicą. Jeśli mamy w planach jazdę nocą, należy zadbać o postój, regularne posiłki, a w momencie gdy bardzo nam się spieszy warto wypić mocną kawę. Wybierając miejsce postoju stawiajmy na dobrze oświetlone stacje benzynowe. Podczas chwili odpoczynku dbajmy o uzupełnienie płynów, a także o lekkie ćwiczenia fizyczne, które rozbudzą nasz organizm.

Temperatura w samochodzie

By uniknąć senności i zmęczenia podczas długiej trasy pamiętaj o tym, by co jakiś czas uchylać okno w samochodzie. Komfort cieplny podczas jazdy jest ważny, jednak temperatura w aucie nie powinna być za wysoka. Zbyt mocno rozkręcone ogrzewanie działa jak ciepła kołdra - usypia. Podobne zasady warto zastosować w miejscu pracy, ponieważ świeże powietrze to świeży umysł!

Śpiewaj, słuchaj, rozmawiaj!

Dobrym pomysłem na zmęczenie i senność za kierownicą jest zaangażowanie się w rozmowę ze współpasażerami. Jeśli jesteś w trasie sam, warto wykorzystać ten czas produktywnie i nadrobić zaległości w lekturach. Coraz bardziej popularne wśród kierowców stają się audiobooki. Gdy nie masz towarzyszy podróży, przeczytałeś już wszystkie, długo odkładane książki, ale lubisz słuchać muzyki podczas jazdy, to spróbuj nucić ulubione utwory. Takie aktywności podczas długiej trasy pomogą uniknąć Ci nieprzyjemnych przejawów zmęczenia i pobudzą Twój umysł.

Dieta ma znaczenie

Planując dłuższą trasę, szczególnie w nocy, należy pomyśleć o lekkim posiłku. Ciężkie i tłuste dania sprawiają, że czujemy się senni i zmęczeni. Będąc w trasie pamiętajmy o regularnych przerwach na jedzenie, dzięki nim dostarczymy organizmowi sił na dalszą drogę. Nie zapominajmy o nawadnianiu się. Zawsze warto jest mieć pod ręką butelkę wody mineralnej i jak najczęściej uzupełniać płyny.

Jak uniknąć zmęczenia podczas długich tras?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.