PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Sprawdzenie kondycji ogumienia - ważny element przeglądu

  09 Czerwca 2020

Sprawdzenie kondycji ogumienia - ważny element przeglądu

Aby bezpiecznie poruszać się samochodem po ulicach należy mieć pewność, że nasz samochód jest sprawny w 100%

Uszkodzenie którejkolwiek z części naszego auta może spowodować zagrożenie w ruchu drogowym. Wielu kierowców nie ma wiedzy na temat podstawowych informacji dotyczących sprawności samochodu. Świadomy kierowca powinien zdawać sobie sprawę jak istotny wpływ ma prawidłowa kondycja ogumienia.

Kiedy należy wymienić opony?

Większość specjalistów uważa, że opony zimowe i całoroczne przestają spełniać swoje zadanie w momencie, gdy ich bieżnik wytrze się do połowy. Jednak wszyscy producenci opon uważają, że opony używane zimą należy wymienić, gdy głębokość ich bieżnika spadnie do połowy stanu wyjściowego. Już wtedy droga hamowania jest wyraźnie dłuższa. Polskie przepisy mówią jasno, że minimalna głębokość bieżnika dla samochodów osobowych to 1,6 mm ( nowe opony mają bieżnik głęboki na około 8mm). Kierowcy zazwyczaj jeżdżą na oponach możliwie długo. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zmianę opon ze względu na sytuację finansową musimy dostosować styl jazdy do naszych opon. Bardzo ważnym czynnikiem jest wiek opon. Przyjęte jest, że okres używania opon nie powinien być dłuższy niż 10 lat od daty produkcji. Nawet jeśli głębokość bieżnika nie osiągnęła poziomu wskaźnika zużycia, powodem jest starzejąca się guma.

Jak sprawdzić grubość bieżnika ?

Większość opon na bieżniku posiada wskaźnik zużycia TWI (tread wear indicator). TWI to zgrubienie (tzw. mostki) znajdujące się między klockami bieżnika. Są one potrzebne gdy chcemy ustalić moment, w którym bieżnik opony osiągnie minimalną dopuszczalną głębokość. Możemy je odnaleźć za pomocą ich symbolu, którym jest trójkąt na ścianie bocznej opony. Jeśli chcemy zmierzyć grubość bieżnika najlepiej jest zaparkować na równym i płaskim podłożu i maksymalnie skręcić kołami. Umożliwia to pomiar i pozwala zbadać kondycję ogumienia.

Różnice w głębokości bieznika opony

W przypadku różnic w głębokości bieżnika w obrębie jednej opony niezbędna będzie wizyta w serwisie. Trudniej zbadać kondycję bieżnika opon tylnych. Do pomiaru najlepiej użyć profesjonalnego urządzenia. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim narzędziem możemy skorzystać z zapałki. Wynik pomiaru zaznaczyć na zapałce i odczytać za pomocą linijki. Jeśli uważamy, że nie poradzimy sobie sami możemy udać się do serwisu i poprosić o wykonanie sprawdzenia stanu opon. Wiedza na temat tego kiedy powinniśmy wymienić opony oraz umiejętność sprawdzenia grubości bieżnika nie jest niczym wymagającym, ale zarazem czymś bardzo praktycznym. Powinien ją posiadać każdy kierowca!

Sprawdzenie kondycji ogumienia - ważny element przeglądu

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.