PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jak działa napęd na cztery koła?

  11 Maja 2020

Jak działa napęd na cztery koła?

W samochodach możemy rozróżnić trzy rodzaje napędów

Napęd FWD czyli napęd na przednią oś, RWD – na tylną oś, oraz AWD, który posiada napęd na obie osie. W zależności od tego, która oś jest napędzana przez silnik, to samochód będzie poruszał się w trochę inny sposób. Napęd na obie osie

Wyróżniamy dwa rodzaje tego napędu:

  • Układ napędowy 4×4 stały – napęd przekazywany jest częściowo na oś przednią i częściowo na oś tylną. Możemy podzielić go dodatkowa na symetryczny i niesymetryczny.
  • Układ napędowy 4×4 dołączany – jedna oś jest dołączana w przypadku trudnych warunków lub na polecenie kierowcy. Tą opcję najlepiej wykorzystywać w trudnych warunkach, ponieważ w normalnych może bardziej przeszkadzać niż pomagać. Ten rodzaj napędu wykorzystywany jest najczęściej w samochodach terenowych oraz w samochodach typu SUV, choć obecnie coraz częściej możemy spotkać go również w innych rodzajach samochodów.

Dlaczego 4x4?

Napęd na obie osie jest zdecydowanie najbezpieczniejszą opcją. Bardzo dobrze trzyma się drogi, nie tylko na asfalcie, ale również w znacznie trudniejszych warunkach, w których samochód z napędem na jedną oś na pewno by sobie nie poradził. Błoto, woda, nierówna powierzchnia - to wszystko nie stanowi żadnego problemu dla napędu AWD. Jest bardzo stabilny w zakrętach, ale jeśli już wpadnie w poślizg, wyjście z tej sytuacji wymaga dużego doświadczenia.

Napęd na obie osie = wysokie koszty?

Niestety to prawda. Jeśli chcesz kupić samochód z napędem 4x4 musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Silnik umieszczony jest z przodu samochodu i napędza on obie osie, ta skomplikowana konstrukcja w przypadku ewentualnej usterki wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. Koszty wzrastają również poprzez szybsze zużywanie kół oraz konieczność częstej wymiany olei. Samochody z napędem AWD są zazwyczaj cięższe co wpływa na większe spalanie paliwa. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest wybór samochodu z dołączanym napędem. Wtedy moc jest przekazywana tylko na przednie koła, a tylne dołączane są w razie potrzeby. Układ napędowy to bardzo ważna część w każdym samochodzie. Wybór zależy od przeznaczenia auta oraz od terenów w jakich będziemy się poruszać. Jeśli poszukujemy bezpiecznego samochodu, który poradzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach, a koszty nie grają dla nas aż tak ważnej roli to wybór napędu AWD będzie idealny. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób mieszkających w górach lub dużo podróżujących w warunkach zimowych.

Jak działa napęd na cztery koła?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.