PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Kolory spalin - co mówią o stanie samochodu?

  04 Maja 2020

Kolory spalin - co mówią o stanie samochodu?

Spaliny jest to mieszanka gazów, powstająca ze spalania wewnątrz silników benzynowych i wysokoprężnych, wydobywająca się z rury wydechowej. Składa się z tlenków azotu, tlenków siarki, tlenków węgla, węglowodorów, aldehydów i ozonu. Emisja tych toksycznych substancji do atmosfery jest bardzo rygorystyczna i określana przez normy EURO. Jednak spaliny to nie tylko szkodliwe gazy. Ich barwa może nam wiele powiedzieć o stanie samochodu i o ewentualnych usterkach. Jak więc rozpoznać, że coś niedobrego dzieje się z naszym samochodem?

Białe spaliny

Zmiana koloru spalin, to nie zawsze powód do zmartwień. Jeśli z rury wydechowej wydobywa się delikatny, biały dym, oznacza to, że auto jest zadbane i nie dzieje się z nim nic złego. Jeżeli natomiast dym jest bardzo gęsty, może to świadczyć o awarii turbosprężarki. Jeżeli białym spalinom towarzyszą spadki mocy i nierówna praca silnika może to być informacja o uszkodzonej uszczelce pod głowicą lub co gorsza samej głowicy. W okresie zimy gęsty, biały dym może wzbudzić nasz niepokój. Nie jest to jednak oznaka niczego złego. Winą można obarczyć wodę, która gromadzi się w układzie wydechowym i po odpaleniu silnika zaczyna odparowywać. Zjawisko to powinno ustąpić po kilku przejechanych kilometrach.

Szare spaliny

Powodem wydobywania się szarego dymu może być niewłaściwa praca czujnika temperatury. Koszt wymiany to około 150 zł. Jeśli zbagatelizujemy ten problem, komputer będzie cały czas otrzymywać informacje, że silnik nie jest nagrzany i potrzebuje specjalnej mieszanki.

Czarne spaliny

W przypadku silników typu Diesla, czarny dym wydobywający się z rury wydechowej jest dosyć powszechnym widokiem i nie musi świadczyć o uszkodzeniach podzespołów. Nie jest to niestety reguła. Jeżeli dym pojawia się przy ruszaniu i trwa kilka sekund nie należy się przejmować - jeżeli natomiast trwa dłużej, może mieć to kilka przyczyn. Powodem mogą być gromadzące się sadze, niewłaściwie pracujący ERG lub pompy wtryskowej. Czarny dym sygnalizuje również uszkodzenia turbosprężarki lub nieszczelność rur, której dostarczają powietrze do intercoolera. Czarny dym znacznie rzadziej występuje w silnikach benzynowych, jeżeli jednak już się pojawi może to informować o problemach z układem sterowania jednostką napędową.

Niebieskie spaliny

Nigdy nie pojawiają się w całkowicie sprawnych samochodach. Są objawem nadmiernego spalania oleju, do którego może prowadzić mocno wyeksploatowana sprężarka. Uszkodzone też mogą być pierścienie w silniku lub mocno zużyte cylindry.

Kolory spalin - co mówią o stanie samochodu?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.