Turbosprężarka i kompresor — jaka jest różnica?

kompresor a turbosprężarka samochód (1)

Doładowanie silnika to nic innego jak dostarczenie mu dużej dawki powietrza, które ustawione pod odpowiednim ciśnieniem wlatuje do cylindrów. Skutkiem tego zabiegu jest przyrost mocy i wzrost stopnia sprężania w silniku.

Turbosprężarka, czyli turbo

Turbosprężarka to część silnika składająca się z dwóch wirników (ciepłego i zimnego), które połączone są wspólnym wałem napędowym.

Wirnik ciepły — znajduje się on w układzie wydechowym. Istniejące w układzie wydechowym spaliny, generują ciśnienie, pod wpływem którego wirnik wprawiany jest w ruch. Im większe są obroty silnika, tym większa prędkość obrotowa zostanie osiągnięta. Można zatem powiedzieć, że wirnik ciepły do działania wykorzystuje energię wylotową spalin.

Wirnik zimny — razem z rozpoczęciem pracy wału, w ruch wprawiany jest drugi wirnik. Zimny element odpowiedzialny jest, za zwiększenie ciśnienia powietrza, które dostarczane jest do cylindrów.

Zamontowanie turbosprężarki jest popularnym zabiegiem, jakiego używają producenci samochodów. Turbosprężarkę znajdziemy między innymi w samochodach koncernu Fiat (Alfa Romeo, Lancia) czy Volkswagen (VW, Seat, Skoda, Audi). Częste gaszenie silnika, bez uprzedniego chłodzenia na biegu jałowym, przyspiesza zużycie turbosprężarki.

Plusy: duży przyrost mocy, mniejsze zużycie paliwa, zajmuje mniej miejsca, cicha praca
Minusy: mus kontroli eksploatacyjnej, turbodziura

 

kompresor a turobosprężarka samochód (2)

 

Kompresor i jego działanie

Doładować silnik można też za pomocą kompresora. Jego działanie opiera się jednak z pomocą tylko jednego wirnika, który pełniąc też funkcję sprężarki, wtłacza powietrze do cylindrów. Połączenie silnika bezpośrednio ze sprężarką, eliminuje możliwe zawahanie w przyroście mocy, które typowe jest dla turbosprężarki. Układ olejowy silnika smaruje kompresor, dlatego do czynienia mamy ze znaczącym wzrostem zużycia paliwa.

Kolejną wadą jest to, że kompresor wywiera nieustanne obciążenie na jednostce napędowej, dlatego w porównaniu do turbosprężarki, jego przyrost mocy jest mniejszy.

Plusy: liniowy przyrost mocy, sprawność
Minusy: duże zużycie paliwa, mniejsza wydajność

Podobieństwa:

– cel, w jakim montuje się te urządzenia
– obecność wirników

Różnice:

– napęd spalinami/paskiem podłączonym do wału korbowego
– przy kompresorze część mocy silnika zużywa się na sam jego napęd
– kompresor działa już od najniższych obrotów, podczas gdy turbo musi wytworzyć odpowiednio dużo ciśnienia, zanim zacznie być odczuwalne

Podsumowanie

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, co jest lepsze. Wszystko zależy od tego jakim autem się poruszamy, czego wymagamy. Najlepiej skonsultować się z fachowcami, rozważyć wszystkie za i przeciw i podjąć decyzję.