ENUA

  Wszystkie artykuły

Alfabet bezpieczeństwa, czyli kilka słów o ABS, ASR i ESP

  01 Kwietnia 2020

Alfabet bezpieczeństwa, czyli kilka słów o ABS, ASR i ESP

Bezpieczeństwo na drodze to niezwykle ważna rzecz

Producenci samochodów co jakiś czas wprowadzają nowe udogodnienia, które jeszcze bardziej mają poprawić komfort użytkowania pojazdów. Zabezpieczenia aktywne, to rodzaj układów, które są wsparciem kierowcy, mającym przewidywać i zapobiegać wypadkom podczas jazdy. Zaliczamy do nich min. ABS, ASR i ESP. Czym są i dlaczego nigdy nie należy ich wyłączać? Sprawdźmy to.

ABS - Anti-Lock Braking System

Jest to układ, który zapobiega blokowaniu kół, przez co pozwala manewrować samochodem podczas hamowania awaryjnego. Naciśnięcie hamulca, powoduje automatyczną blokadę kół. W niebezpiecznej sytuacji, prowadząc auto niewyposażone w ABS, należałoby zastosować hamowanie pulsacyjne. Byłaby to jedyna możliwość ominięcia przeszkody. Ułatwieniem w takiej sytuacji jest system ABS, który nie blokuje kół i umożliwia jednoczesne używanie hamulca i wykonanie manewru omijania. Automatyczne włączenie się systemu ABS oznajmione jest przez charakterystyczne, głośne stukotanie. Do tego pod pedałem hamulca wytworzy się odczuwalny dla kierowcy opór. Należy wtedy opanować emocje i wcisnąć hamulec najmocniej jak się na. Nawet kiedy poczujemy pulsowanie, nie zdejmujemy nogi z pedała.    

ASR - Acceleration Slip Regular

System kontroli trakcji, który działa w oparciu o ABS. Zapobiega on poślizgowi kół napędzanych w trzech zdarzeniach: 1. przy przyspieszaniu 2. na zakręcie 3. przy wjeździe na wzniesienie Tym co łączy go z ABS jest pomiar prędkości obrotowej kół. Kiedy różnica prędkości kół nienapędzanych i napędzanych ulegnie zwiększeniu, system zmniejszy moment napędowy. Nowoczesne systemy ASR, aby jeszcze bardziej podnieść bezpieczeństwo podczas poślizgu, korzystają z układu hamulcowego. ASR użyteczny jest zwłaszcza podczas zimy, kiedy warunki pogodowe przyczyniają się do powstawania poślizgów na drogach.

ESP - Electronic Stability Program

System stabilizujący tor jazdy, którego działanie opiera się na zmniejszeniu poślizgu samochodu podczas pokonywania zakrętu. ESP tak samo jak ASR, również korzysta z ABS. Kiedy samochód nie jest w stanie utrzymać kierunku jazdy, uruchamia się ESP, który przyhamowuje jedno, lub więcej kół i zmniejsza moc silnika. W momencie, kiedy wpadniemy w poślizg i włączy się ESP, nie można dodawać więcej gazu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Coraz więcej aut w trakcie produkcji automatycznie wyposaża się w systemy bezpieczeństwa. Od 2006 roku wszystkie samochody, których sprzedaż odbywa się na terenie Polski, muszą mieć zainstalowany układ ABS.

Alfabet bezpieczeństwa, czyli kilka słów o ABS, ASR i ESP

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.