PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?

  02 Marca 2020

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?

Częstym tematem rozważań kierowców są zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drogach

Zastanawiają się nad tym, kto stanowi większe zagrożenie: początkujący kierowcy, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę za kierownicą, doświadczeni koledzy z branży, czujący się pewnie prowadząc pojazd, czy rowerzyści i piesi, którzy poruszają się po drogach z inną prędkością niż kierowcy. Niezależnie od tego, na kogo należy najbardziej uważać, zasady bezpieczeństwa obowiązują każdego bez wyjątków. Możemy uniknąć zagrożenia, stosując się do prostych zasad bezpieczeństwa, które zostały przytoczone w poniższym artykule.

1. Znajomość przepisów ruchu drogowego to podstawa!

Przepisy ruchu drogowego to zbiór reguł, które każdy powinien znać oraz stosować, aby nikomu nie stała się krzywda. Powinniśmy na to zwrócić szczególną uwagę podczas poruszania się w nowej okolicy. Będąc pierwszy raz w danym miejscu możemy nie znać obowiązujących zasad poruszania się po jezdni, wtedy znajomość przepisów może nas uratować.

2. Stawiaj na widoczność.

Najważniejszą zasadą pozwalającą na zwiększenie bezpieczeństwa jest bycie widocznym podczas poruszania się po jezdni. Dbanie o odblaskowe detale przy odzieży, nie wspominając o obowiązkowych odblaskowych kamizelkach podczas jazdy rowerem po ciemku, pozwala nam być bardziej widocznymi na drodze. Podczas poruszania się rowerem po drogach nie można zapomnieć o kasku, który chroni rowerzystów przed urazami.

3. Zachowaj ostrożność podczas przewożenia swoich dzieci.

Duży błąd popełniany przez rodziców to wysadzanie swoich dzieci poprzez zatrzymanie się na jezdni - bardzo często po przeciwnej stronie niż wejście do szkoły. Powoduje to tamowanie ruchu oraz zmuszenie kierowców jadących za samochodem do nagłego hamowania. Dzieci bardzo często spiesząc się do szkoły nie zauważają pędzących samochodów, co kończy się nieszczęśliwym wypadkiem.     Co roku na polskich drogach odnotowuje się coraz więcej wypadków spowodowanych niezastosowaniem się do zasad bezpieczeństwa, co szczególnie widoczne jest w okresie świątecznym. Wina nie zawsze leży po stronie kierowcy - wypadki bywają również spowodowane nieprawidłowym zachowaniem pieszych poruszających się po ruchliwych drogach. Z tematem bezpieczeństwa jesteśmy zaznajomieni już na bardzo wczesnym etapie edukacji, lecz w miarę upływu lat niektóre zachowania stają się dla nas tak oczywiste, że zapominamy o nich, a czynności wykonujemy odruchowo. Warto jednak ponownie zaznajomić się z obowiązującymi regułami, co może pomóc nam uniknąć nieszczęśliwego wypadku. Rutyna jest największym zagrożeniem.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.