ENUA

  Wszystkie artykuły

Jak dbać o turbosprężarkę?

  14 Stycznia 2020

Reaguj na sygnały. Objawy uszkodzenia turbosprężarki mogą być różne, do najczęstszych, przy których powinna nam się zaświecić czerwona lampka to m.in.: duże ubytki oleju lub jego obecność w dolocie.

Jak dbać o turbosprężarkę?

Jakie są skutki zaniedbanej turbosprężarki?

Reaguj na sygnały. Objawy uszkodzenia turbosprężarki mogą być różne, do najczęstszych, przy których powinna nam się zaświecić czerwona lampka to m.in.: duże ubytki oleju lub jego obecność w dolocie. Należy zwrócić uwagę na pracę silnika, nietypowe odgłosy albo spadek mocy. To pierwsze sygnały, które alarmują, że coś nie tak dzieje się z turbosprężarką w Twoim samochodzie. Wymiana turbosprężarki nie należy do najtańszych napraw samochodowych, dlatego nie warto bagatelizować sygnałów.

Jak zadbać o turbosprężarkę?

Chcąc zadbać o turbinę, w pierwszej kolejności należy zadbać o olej. Regularna wymiana i sprawdzanie poziomu oleju to podstawa. W przeciwnym razie turbiny nakręcające mogą ulec zniszczeniu. Równie ważnym elementem jest filtr powietrza, który należy wymieniać regularnie. Turbosprężarka wbrew pozorom jest bardzo delikatna i nawet ziarenko piasku, które się do niej dostanie, może uszkodzić wirnik.  

 

 

Kontroluj pracę silnika

Poza zadbaniem o wymiany i kontrole elementów składowych turbosprężarki, zwróć uwagę na pracę silnika. Podczas uruchomienia pojazdu najlepiej unikać wysokich obrotów, pompy potrzebują kilkudziesięciu sekund, aby rozprowadzić olej zarówno do silnika, jak i turbiny. Dopóki silnik nie osiągnie odpowiedniej temperatury, zbyt gwałtowne i mocna wciskanie pedału gazu może uszkodzić turbinę. Wyłączenie silnika jest równie ważne co jego uruchomienie, o czym należy pamiętać mając na uwadzę między innymi turbinę. Po zaparkowaniu samochodu, zanim zgasisz silnik odczekaj kilkadziesiąt sekund, aby metalowe elementy z wysokich obrotów miały możliwość być schłodzone przez olej. Turbosprężarkę jak widać łatwo uszkodzić, ale równie łatwo jest o nią dbać pamiętając o kilku ważnych sprawach. Jak długo wytrzyma, zależy od tego jak traktujemy swój samochód i czy stosujemy się do prawidłowych zasad jeżdżenia. Producenci zalecają, aby kontrolować stan oleju co 2-3 tankowania, aby zapobiec niechcianym awariom.

Uszkodzona turbosprężarka - co robić?

Jeśli dojdzie do usterki turbosprężarki poza obserwacjami zachowania silnika, zapali się czerwona kontrolka oleju. W takim wypadku jedynym wyjściem jest zamówienie lawety i odstawienie samochodu do mechanika.

Jak dbać o turbosprężarkę?
Jak dbać o turbosprężarkę?
Jak dbać o turbosprężarkę?
Jak dbać o turbosprężarkę?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.