Jakie są skutki zaniedbanej turbosprężarki?

Reaguj na sygnały. Objawy uszkodzenia turbosprężarki mogą być różne, do najczęstszych, przy których powinna nam się zaświecić czerwona lampka to m.in.: duże ubytki oleju lub jego obecność w dolocie. Należy zwrócić uwagę na pracę silnika, nietypowe odgłosy albo spadek mocy.
To pierwsze sygnały, które alarmują, że coś nie tak dzieje się z turbosprężarką w Twoim samochodzie. Wymiana turbosprężarki nie należy do najtańszych napraw samochodowych, dlatego nie warto bagatelizować sygnałów.

Jak zadbać o turbosprężarkę?

Chcąc zadbać o turbinę, w pierwszej kolejności należy zadbać o olej. Regularna wymiana i sprawdzanie poziomu oleju to podstawa. W przeciwnym razie turbiny nakręcające mogą ulec zniszczeniu.

Równie ważnym elementem jest filtr powietrza, który należy wymieniać regularnie. Turbosprężarka wbrew pozorom jest bardzo delikatna i nawet ziarenko piasku, które się do niej dostanie, może uszkodzić wirnik.

 

turbosprężaki jak dbać

Kontroluj pracę silnika

Poza zadbaniem o wymiany i kontrole elementów składowych turbosprężarki, zwróć uwagę na pracę silnika. Podczas uruchomienia pojazdu najlepiej unikać wysokich obrotów, pompy potrzebują kilkudziesięciu sekund, aby rozprowadzić olej zarówno do silnika, jak i turbiny. Dopóki silnik nie osiągnie odpowiedniej temperatury, zbyt gwałtowne i mocna wciskanie pedału gazu może uszkodzić turbinę.

Wyłączenie silnika jest równie ważne co jego uruchomienie, o czym należy pamiętać mając na uwadzę między innymi turbinę. Po zaparkowaniu samochodu, zanim zgasisz silnik odczekaj kilkadziesiąt sekund, aby metalowe elementy z wysokich obrotów miały możliwość być schłodzone przez olej.

Turbosprężarkę jak widać łatwo uszkodzić, ale równie łatwo jest o nią dbać pamiętając o kilku ważnych sprawach. Jak długo wytrzyma, zależy od tego jak traktujemy swój samochód i czy stosujemy się do prawidłowych zasad jeżdżenia. Producenci zalecają, aby kontrolować stan oleju co 2-3 tankowania, aby zapobiec niechcianym awariom.

Uszkodzona turbosprężarka – co robić?

Jeśli dojdzie do usterki turbosprężarki poza obserwacjami zachowania silnika, zapali się czerwona kontrolka oleju. W takim wypadku jedynym wyjściem jest zamówienie lawety i odstawienie samochodu do mechanika.