PL EN UA

  Wszystkie artykuły

System CANBUS - na czym polega?

  02 Stycznia 2020

System CANBUS - na czym polega?

W jakich samochodach dostępny jest system CANBUS?

System operacyjny CANBUS jest już dostępny w większości samochodów m.in.: takich producentów samochodów jak BMW, Honda, Nissan czy Audi. Od 2000 roku został wprowadzony uproszczony system kontroli w oparciu o CANBUS. Komputer jest głównym procesorem, który jest odpowiedzialny za pracę serca samochodu, czyli silnika. Poza sterownikami odpowiedzialnymi za silnik, dostępne są inne segmenty do wymiany danych sterujące między np.: poduszkami powietrznymi, systemami hamulcowymi, układem kierowniczym oraz wspomaganie układu kierowniczego. Są to podzespoły, które mogą tworzyć niezależne podsystemy i równocześnie nieobsługiwane przez komputer samochodowy. Połączenie między nimi stanowi szeroki zakres bezpieczeństwa, ekonomi i wygody podczas korzystania z pojazdu.

Jak działa CANBUS?

System charakteryzuje duża wytrzymałość i odporność na zakłócenia. Zostało to opracowane na podstawie nadawania danych w formie napięciowego sygnału różnicowego dzięki kontroli błędów. System CANBUS pozwala na to, aby wszystkie wyżej wymienione sterowniki razem z silnikiem mogły działać według jednego systemu. Polega to na komunikacji pomiędzy nimi, a także co iistotne na informacji zwrotnej.

System CANBUS wyróżnia się mniejszym okablowaniem niż w przypadku innych systemów. Jest to duże ułatwienie w przypadku kiedy zajdzie konieczność naprawy.

Wady i zalety systemu CANBUS

CANBUS to duże ułatwienie w kontrolowaniu samochodu, jednak mimo dużej ilości zalet, posiada także wady. Podczas kontroli ciężko jest dopasować podzespoły, które nie pochodzą od producenta samochodu, a znalezienie i dopasowanie jest bardzo czasochłonne. Różne modele i marki samochodów mają różne poziomy komunikacji z systemem CAN, ale jest możliwość pobierania wielu informacji i wykorzystywania ich w celach diagnostycznych.

Na rynku jest dostępnych coraz więcej urządzeń, jakie są możliwe do podłączenia do CANBUS. Do systemu CANBUS jest możliwość podłączenia np. sterowników GPS. Polega to na wysyłaniu danych do serwera, zapisywaniu w bazie, a finalnie wyświetlaniu na ekranie komputera.

System CANBUS - na czym polega?
System CANBUS - na czym polega?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.