Geometria kół – dlaczego jest istotna?

geometria kół

Czym jest geometria kół?

Krótko mówiąc, geometria to inaczej zbieżność kół, która musi być dobrze ustawiona, aby auto mogło prawidłowo poruszać się po drogach. Zbieżność określa wartość położenia kół względem siebie – jeśli koła są skierowane do wewnątrz, wtedy zbieżność jest dodatnia, jeśli na zewnątrz – ujemna. Zbieżność kół odpowiada za prawidłowe utrzymanie pojazdu na jezdni, a co za tym idzie – za bezpieczeństwo jazdy. Koła muszą być ułożone odpowiednio zarówno względem siebie, jak i względem nawierzchni oraz zawieszenia.

Dlaczego jej prawidłowe ustawienie jest ważne?

Po pierwsze, liczy się bezpieczeństwo podczas jazdy, o które musimy zadbać nie tylko ze względu na siebie, ale również osoby, które nam towarzyszą. Utrzymanie prawidłowych parametrów pomaga w utrzymaniu właściwego prowadzenia samochodu.

Pierwszą oznaką, że coś jest nie tak z geometrią kół może być uczucie ściągania podczas jazdy. Sprawny samochód powinien utrzymywać prosty kierunek podczas prowadzenia, bez względu na lekką zmianę warunków atmosferycznych. Kolejnym przejawem może okazać się opóźniona reakcja kierownicy – gdy chcemy zrobić manewr i gwałtownie skręcić, a kierownica odmawia posłuszeństwa lub jest opóźniona, to znak, że należy udać się do mechanika w celu sprawdzenia zbieżności.

Nieprawidłowa geometria kół to również większe obciążenie dla naszego portfela. Przyczynia się do szybszego zużycia opon, większego zużycia paliwa oraz uszkodzenia niektórych elementów. Nie warto zabierać się za samodzielne mierzenie zbieżności, najlepiej udać się z tym do mechanika. W warsztacie kontrola zostanie przeprowadzona rzetelnie przez specjalnie urządzenie, co jest gwarancją bezpieczeństwa na drodze.

geometria kół

Kontrola – podstawa bezpieczeństwa

Nieprawidłowa zbieżność kół to poważna usterka, która może spowodować uszkodzenia innych elementów samochodu, dlatego bardzo ważna jest kontrola. Takie rutynowe kontrole, powinny być przeprowadzane raz w roku. Koszt ustawienia zbieżności w samochodzie może być różny, a wpływ na niego może mieć zarówno model, jak i klasa pojazdu. Niektóre auta mają bardziej skomplikowaną budowę, wówczas koszty mogą wzrosnąć. Przy podstawowych modelach samochodów, ustawienie geometrii to koszt około kilkudziesięciu do kilkuset złotych.