PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Czy warto kupić automat?

  22 Października 2019

Czy warto kupić automat?

Automatyczna skrzynia biegów - przyszłość motoryzacji?

Ten typ przekładni znajduje się w coraz bardziej popularnych samochodach elektrycznych, na które popyt ciągle rośnie - głównie ze względu na ekologię. Jednak na polskich drogach wciąż królują samochody na benzynę czy diesel.

Jakie są zalety i wady automatycznej skrzyni biegów?

 

Komfort jazdy w korku

W miejskim zgiełku, w godzinach szczytu często można trafić na korek uliczny - i to w tym właśnie momencie automatyczna skrzynia biegów przydaje się najbardziej. Największym atutem tego rozwiązania jest brak obowiązku zmiany biegu co kilka metrów. Podczas jazdy automatem, obsługa auta sprowadza się do pedału hamulca. Nie cierpią na tym również nogi - wciskanie sprzęgła prowadzi do nierównomiernego rozwoju mięśni oraz bólu lewej strony.

Szybkość oraz płynność

Szybkość zmiany biegu w automatycznej skrzyni biegów nie może równać się nawet z najlepszym kierowcą. Przy przełączaniu skrzyni na tryb sekwencyjny, wystarczy tylko wcisnąć na łopatkę przy kierownicy i bieg jest już zmieniony. Oczywiście, zdarzają się też modele, gdzie szybkość nie jest tak imponująca, ale są to pojedyncze przypadki. Podobnie jest jeśli chodzi o płynność - ciężko kupić samochód z automatyczną skrzynią biegów, która będzie szarpać przy normalnej jeździe.

Wygoda

Automatyczną skrzynie biegów można dostosować po swoich preferencji. Można pojechać ostrzej - włączając tryb sportowy S, ale również spokojniej i ekologiczniej - włączając tryb eco.

Są droższe

Zakup auta z automatyczną skrzynią biegów wiąże się z dodatkowymi kosztami - od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od modelu. Nie są to małe kwoty i często nabywcy nowych samochodów wybierają pomiędzy dodatkowymi elementami wyposażenia i automatyczną przekładnią. Nierzadko klienci wybierają to pierwsze rozwiązanie.

Duże koszty naprawy

Skrzynie automatyczne są świetne, dopóki się nie zepsują. Serwis samochodów z tym typem skrzyni biegów nie jest tani i jakakolwiek usterka może kosztować krocie. Gdy coś zepsuje się w ręcznej skrzyni biegów, często niedrogo i szybko można wymienić wadliwą część, jednak mając zaawansowany automat trzeba liczyć się z kosztami. Niekiedy zdarza się tak, że konstrukcja jest na tyle skomplikowana, że usterki nie da się usunąć - jedynym wyjściem wtedy jest wymiana całej skrzyni. Naprawa jest bowiem nieopłacalna. Każdy musi sobie więc odpowiedzieć czy w imię wszystkich zalet i komfortu jazdy podjąć ryzyko i przy ewentualnej usterce zaakceptować cenę, jaką trzeba ponieść przy naprawie. Automatyczna skrzynia biegów, jak wszystko w motoryzacji, ma swoich zwolenników i przeciwników - to od nas zależy, do której grupy dołączymy.

Czy warto kupić automat?
Czy warto kupić automat?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.