PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jak dbać o klimatyzację?

  15 Października 2019

Jak dbać o klimatyzację?

W obliczu zarówno letnich upałów, jak i zimowych mrozów, warto pamiętać o zasadach prawidłowej eksploatacji klimatyzacji

Jest to podstawowe wyposażenie każdego z samochodów, którego zadaniem jest dostarczenie do kabiny pasażerskiej ciepłego lub schłodzonego powietrza, a także jego osuszenie. Pomimo popularności klimatyzacji, wielu kierowców w dalszym ciągu nie korzysta z niej właściwie.

O czym trzeba pamiętać podczas użytkowania samochodu z klimatyzacją?

Odgrzybianie klimatyzacji

Na rynku dostępny jest szereg preparatów pozwalających w domowych warunkach zadbać o klimatyzację w samochodzie. Do zabiegu odgrzybiania stosuje się różnego rodzaju autokosmetyki, jak na przykład stosunkowo niedrogie odświeżacze w sprayu lub pianki. Takim specyfikiem należy spryskać otwory nawiewowe, odczekać kilka minut i uruchomić klimatyzację. Następnie samochód należy wywietrzyć, aby nie pozostał nieprzyjemny zapach środka dezynfekującego. Takie preparaty zabijają grzyby i pleśnie, które rozwijają się we wnętrzu układów klimatyzacji, niwelują niechciane zapachy i sprawiają, że stara klimatyzacja działa jak gdyby auto wyjechało dopiero z salonu.

Wymiana czynnika chłodzącego i przeglądy klimatyzacji

Konieczna jest okresowa (raz na dwa lata) wymiana płynu chłodzącego, dzięki czemu kompresor działa sprawniej. Zwykle klimatyzacja, w której regularnie wymienia się płyn, szybciej chłodzi lub ogrzewa do pożądanej temperatury. Na ogół trzeba uzupełniać niewielkie ilości, jeśli jednak czynnika chłodzącego regularnie ubywa w dużych ilościach, trzeba przeprowadzić próbę szczelności klimatyzacji – to także powinien zrobić serwisant. Dodatkowo, poza wymianą czynnika chłodzącego, warto pamiętać o przeglądach w serwisie, gdzie specjaliści gruntownie wyczyszczą i zdezynfekują klimatyzację.

Regularne testowanie klimatyzacji

Niezależnie od temperatury, klimatyzację należy włączać przynajmniej raz na tydzień na 15 min. Regularna praca klimatyzacji zapobiega uszkodzeniu kompresora i jego rozregulowaniu. Jeśli nie używa się mechanizmu przez jakiś czas, olej osadza się na częściach klimatyzacji, co sprzyja uszkodzeniu kompresora i jego rozregulowaniu. Dodatkowo w często wietrzonym układzie klimatyzacyjnym rozwój drobnoustrojów staje się wolniejszy, dzięki czemu z wnętrza nawiewów nie wydostaje się nieprzyjemny zapach pleśni. Podczas użytkowania klimatyzacji, należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Przy długotrwałej podróży warto używać tak zwanej "wody morskiej", która zniweluje wysuszenie błon śluzowych.

Jak dbać o klimatyzację?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.