PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Wymiana opon - kiedy jest na to najlepszy czas?

  08 Października 2019

Wymiana opon - kiedy jest na to najlepszy czas?

Wymiana opon – obowiązek prawny czy etyczny?

Pomimo tego, co uważa większość osób nieposiadających prawa jazdy – a nawet część tych posiadających! - W Polsce nie ma zapisu prawnego, który bezpośrednio wprowadzałby nakaz wymiany opon między letnimi i zimowymi. Większość kierowców zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ważny jest to krok w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Co mówi na ten temat prawo?

Między wierszami kilku przepisów można wyczytać bez większych starań, że wymiana opon, chociaż nie jest uznawana za prawny obowiązek, jest działaniem wskazanym. Po pierwsze, przepisy mówią o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas prowadzenia auta oraz unikaniu wszelkich działań, które mogą powodować zagrożenie - letnie opony w zimie mogą stanowić niebezpieczeństwo, gdyż nie są dostosowane do trzymania przyczepności w zimowych warunkach pogodowych. Artykuł 66 mówi też o tym, że każdy pojazd powinien być skonstruowany i wyposażony w taki sposób, by nie sprawiał zagrożenia. I chociaż nie mamy bezpośredniego artykułu co do wymiany opon, to mamy regulację odnośnie ich stanu - bieżniki nie mogą być zużyte, ich głębokość musi wynosić ponad 1,6 milimetra.

Dlaczego wymiana opon jest ważna?

Producenci opon zachęcają do wymiany opon nie tylko po to, by zwiększyć sprzedaż - jest to także kwestia bezpieczeństwa. Materiał, z którego wykonane są zimówki, znacząco różni się od głównego materiału składowego opon letnich. Bazą w tych na zimniejszą porę roku, oprócz kauczuku, jest kauczuk syntetyczny i krzemionka – dzięki czemu są one elastyczne przy mroźnych temperaturach. Ogumienie to jednak nie sprawdzi się odpowiednio w lecie, gdyż dodatnie temperatury zmiękczają je. Prowadzi to do bardzo szybkiego zużycia opon oraz do powstawania mikropęknięć, które - chociaż niewidoczne gołym okiem - mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Po okresie letnim, zimówki są bardzo zniszczone i w ten sposób dają jeszcze mniejszą kontrolę nad pojazdem niż opony niedostosowane do mroźnych temperatur. Poza tym, rzeźba bieżnika na ogumieniu zimowym znacznie się różni od letniego. Mają one więcej lamelek, czyli nacięć. Są też głębsze, co zapewnia po prostu lepszą przyczepność na oblodzonych drogach.

Kiedy zmieniać opony?

Zasada jest prosta - opony zimowe na letnie powinniśmy zmienić, kiedy średnia dobowa temperatura będzie wynosiła 7 lub więcej stopni Celsjusza i będzie utrzymywała się przez okres tygodnia lub dwóch. Zmiana na zimówki polega na odwrotności poprzedniej zasady - powinniśmy to robić, kiedy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.

Wymiana opon - kiedy jest na to najlepszy czas?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.