ENUA

  Wszystkie artykuły

Bezkluczykowy dostęp do samochodu - jakie niesie zagrożenia?

  01 Października 2019

Bezkluczykowy dostęp do samochodu - jakie niesie zagrożenia?

Keyless - co to jest?

System bezkluczykowego elektronicznego dostępu i uruchamiania samochodu (keyless) jest coraz częściej oferowany przez producentów aut i zyskuje popularność wśród nabywców nowych pojazdów. Nie ma się co dziwić - jest to rozwiązanie będące sporym udogodnieniem dla kierowców. Niestety nie tylko dla nich. Okazuje się bowiem, że upowszechnienie się technologii keyless - bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdu, bardzo ułatwia robotę złodziejom.

Bezkluczykowy dostęp - zasada działania

System keyless jest niezwykle wygodnym układem. Drzwi otwieramy chwytając za klamkę - bez konieczności wyjmowania i naciskania kluczyka. Dlaczego? Zasada działania jest prosta: kluczyk i samochód wyposażone są w nadajniki. Anteny zainstalowane w samochodzie wysyłają sygnał do kluczyka, gdy ten znajduje się w jego najbliższej okolicy. Następnie układ odbiera sygnał zwrotny i odblokowuje zamki wszystkich drzwi, umożliwiając dostanie się do środka pojazdu oraz jego uruchomienie.  

Kradzież auta z systemem bezkluczykowym - metoda na tzw. walizkę

Posiadanie bezkluczykowego dostępu do samochodu niesie za sobą pewne zagrożenia. Jednym z nich jest awaryjność, gdyż w przypadku elektronicznych urządzeń ryzyko uszkodzenia systemu jest dość duże. Nie jest to jednak największy problem. W ostatnim czasie coraz bardziej powszechne stały się kradzieże samochodów z systemem bezkluczykowym - włamanie nie pozostawia bowiem żadnych widocznych śladów. Złodzieje stosują metodę na tzw. walizkę. Na czym ona polega? Do kradzieży samochodu potrzebne są dwie współdziałające osoby. Wyposażone są one w specjalne urządzenia służące do przechwytywania i wzmacniania sygnału emitowanego przez kluczyk, które wyglądem przypominają zwyczajne walizki (stąd nie wzbudzają żadnych podejrzeń). Jedna z osób trzyma urządzenie próbując zbliżyć się do miejsca, gdzie spodziewa się znaleźć kluczyk. Co ciekawe, jego kod można zeskanować z kieszeni właściciela czy nawet przez drzwi domu. Następnie przy pomocy skanera, sygnał kluczyka jest rejestrowany i wysyłany wspólnikowi, który znajduje się w pobliżu samochodu. Gdy ten go odbierze, z łatwością może otworzyć drzwi i uruchomić silnik.

Bezkluczykowy dostęp - zagrożenia. Jak się zabezpieczyć?

O ile ryzyko awarii można zminimalizować dzięki regularnej wymianie baterii w kluczyku, o tyle przed metodą na tzw. walizkę ciężko jest się uchronić. Co zatem należy robić? Przede wszystkim warto pamiętać, by nie trzymać kluczyków przy samych drzwiach czy oknie. Pomocne okazuje się także przechowywanie ich w metalowym pudełku bądź specjalnym woreczku ochronnym. Można także wyjmować z kluczyków baterię (choć jest to mało praktyczne rozwiązanie) lub zamontować w samochodzie immobilizer, czyli elektroniczne zabezpieczenie stosowane przed niepowołanym uruchomieniem pojazdu.

Bezkluczykowy dostęp do samochodu - jakie niesie zagrożenia?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.