Historia Audi – jak to się zaczęło?

historia audi

Początki bywają ciężkie

Osobą, dzięki której Audi jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek samochodów na świecie, jest August Horch. W 1899 roku założył on wraz z Carlem Benzem przedsiębiorstwo o nazwie Horch, zajmujące się produkcją luksusowych samochodów osobowych. Ich pojazdy od zawsze odznaczały się wysoką jakością i zawierały dużo innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych. Niestety po 10 latach Horch musiał opuścić spółkę, ze względu na problemy finansowe.

Audi – nazwa marki i jej historia

Horch nie poddał się i w kwietniu 1910 roku założył kolejne przedsiębiorstwo – jednak tym razem nie mógł użyć swojej godności jako nazwy, z racji na zastrzeżenie go przez poprzednią firmę. Postanowił więc nazwać swoją nową firmę nazwiskiem w tłumaczeniu na język łaciński – Audi. Co ciekawe, oznacza to w języku polskim “słuchaj”.

Już w lipcu 1910 roku z zakładu w Zwickau wyjechało pierworodne motoryzacyjne dziecko Horcha – pierwsze auto marki Audi. W 1914 roku firma została przekształcona w spółkę akcyjną o nazwie Audi Werke AG. Po I wojnie światowej August Horch musiał opuścić drugie z założonych przez siebie przedsiębiorstw, które w 1928 roku zostało przejęte przez DKW – z uwagi na trudności finansowe spowodowane światowym kryzysem.

historia audi

 

Audi podczas wojny

Cztery lata później, DKW z Audi pod skrzydłami włączyło się wraz z Horch i Wanderer do spółki Auto Union. Wtedy powstało także kultowe już dziś logo marki Audi – przeplatające się ze sobą cztery pierścienie, z których każdy symbolizuje jednego z udziałowców spółki. W 1939 roku Audi zniknęło z rynku producentów nowych aut na prawie trzydzieści lat – zahamowanie rozwoju spółki spowodowane było wybuchem wojny, podczas której zakłady firmy wykorzystywane były do produkcji czołgów potrzebnych na frontach.

Dopiero w 1949 Audi zostało na nowo zarejestrowane jako spółka Auto Union. Przez pierwsze lata produkoała samochody DKW, z uwagi na niższe koszty i większą dostępność części.

Droga na szczyt – jakość i renoma marki

W latach 1958-1959 Daimler-Benz przejął wszystkie udziały w spółce – jednak nie przyniosło to oczekiwanych korzyści. Do 1966 roku 100% akcji należało już do Volkswagen AG – wraz z prawem do wspomnianego już loga, czyli ikonicznych czterech pierścieni. Trzy lata później Auto Union łączy się z NSU AG. Przedsiębiorstwo przyjęło także nazwę Audi NSU Auto Union AG, która następnie skrócona została do członów Audi AG, pod którą funkcjonuje obecnie.

Warto wspomnieć jeszcze o quatro GmbH, który jest marką należącą do producenta Audi i zajmuje się produkcją nieprzeciętnych samochodów sportowych z napędem na cztery koła – na pewno zna ją każdy prawdziwy miłośnik motoryzacji.