PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Zasady dobrego kierowcy!

  21 Sierpnia 2019

Zasady dobrego kierowcy!

Każdy podchodząc do egzaminu na prawo jazdy, chce być postrzegany jako dobry kierowca. Nikt nie lubi, gdy się na niego trąbi, wygraża czy kręci głową. Aby tego uniknąć, prezentujemy 10 podstawowych zasad, które przydadzą się młodym kierowcom, ale i nie tylko.

Co wyróżnia dobrego kierowcę?

1. Pierwsza i chyba najważniejsza zasada — staraj się prowadzić samochód w taki sposób, abyś nie musiał nikogo przepraszać. Jedną z przyczyn wypadków na drogach jest brak kultury kierowców.

2. Pamiętaj, aby nie utrudniać innym prowadzenia pojazdu. Przemyśl czego sam byś nie chciał być świadkiem, w czym nie chciałbyś brać udział i nie rób tego innym.

3. Mimo że sam będziesz dobrym kierowcą, pamiętaj, że nie wszyscy nimi są. Staraj się mieć dużo tolerancji dla innych.

4. Nie pouczaj innych. Nikt nie lubi dostawać instrukcji, zwłaszcza gdy się spieszy. Pamiętaj, że nikt w praktyce nie jest ekspertem i lepiej mieć szacunek do drugiej osoby.

5. Mimo sytuacji na drodze lub w swoim życiu prywatnym, postaraj się nie denerwować. Jeśli jesteś zdenerwowany, jest większa szansa, że popełnisz niechciany błąd. Skup się na drodze i w spokoju koryguj swoje ewentualne błędy. Dodatkowo nie wsiadaj za kierownicę, gdy jesteś niewyspany i zmęczony. Podobnie jak w poprzednim przypadku, nie będziesz w stanie reagować prawidłowo i wystarczająco szybko.

6. W sytuacji kryzysowej ustąp. Lepiej nie wymuszać swoich racji, nawet jeśli się ją ma. Tutaj trzeba też odnieść się do punktu nr 3.

7. Jakikolwiek manewr, sygnalizuj w odpowiednim czasie. Zdarza się, że „doświadczeni” kierowcy używają kierunkowskazów tylko w obecności policjanta. Lepiej uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i jeździć zrozumiale dla wszystkich użytkowników drogi. Wykonuj ruchy, gdy jesteś ich pewny, aby były one płynne. Zwracaj uwagę na odpowiedni dystans między pojazdami. Pamiętaj, że inni mogą tego nie robić.

8. Kontroluj podstawowy stan techniczny samochodu — światła, ciśnienie w oponach oraz płyn do spryskiwaczy. Pamiętaj również o cyklicznych przeglądać w serwisie.

9. Zwracaj szczególną uwagę na warunki pogodowe. Gdy nie czujesz się pewnie za kierownicą, lepiej unikaj jazdy w trudnych warunkach, np. gdy widoczność jest słaba, a nawierzchnia drogi mokra.

10. Miej świadomość swojego pojazdu. Nie wszystkie samochody są identyczne, mają inne wymiary i moc silnika, dlatego wszystkie manewry wykonuj ostrożnie.

Zasady dobrego kierowcy!

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.