PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jak zachować się podczas kolizji na drodze?

  10 Lipca 2019

Jak zachować się podczas kolizji na drodze?

 

Podczas kolizji jesteśmy zestresowani, nic w tym dziwnego. Wsiadając do samochodu, narażamy się na tego typu wydarzenie. Prawdopodobieństwo stłuczki na polskich drogach jest nadal bardzo wysokie, dlatego warto wiedzieć jak się zachować, jeśli do tego dojdzie.

Opanuj emocje i zabezpiecz miejsce wypadku!

Przede wszystkim opanuj emocje! Postaraj się uspokoić i opanować negatywne emocje, które na pewno pojawią się przy wypadku. Opanowanie i chłodna ocena sytuacji to najlepsza reakcja.
Kolejnym ważnym elementem jest zabezpieczenie miejsca stłuczki. Wyłącz silnik, wyjmij kluczyki ze stacyjki oraz włącz światła awaryjne w samochodzie. Pamiętaj też, aby ustawić trójkąt ostrzegawczy na drodze.

 

 

Czy policja jest konieczna przy stłuczce?

Często zadajemy sobie to pytanie. Jeśli doszło do stłuczki, a kierowcy są zgodni co do winy, nie musisz wzywać policji. Wówczas spisujecie oświadczenie, w którym osoba winna sytuacji przyznaje się do spowodowania wypadku. Na takim oświadczeniu muszą się znaleźć:
- dane sprawcy i poszkodowanego,
- numer prawa jazdy i nazwy organów wydających,
- numery rejestracyjne samochodów,
- numery polis OC, wraz z nazwą ubezpieczalni,
- podpisy obu kierowców.

W momencie, kiedy nie możemy dojść do porozumienia, kto jest odpowiedzialny za wypadek lub jeden z uczestników stłuczki jest pod wpływem alkoholu, lub substancji odurzających, albo nie ma ważnego OC, to wtedy musimy wezwać policję. Jeśli tego nie zrobimy, może to się skończyć brakiem odszkodowania dla nas. Odszkodowanie wypłaca nam ubezpieczyciel sprawcy, jeśli zaś jego OC jest nieważne, to pieniądze trafią do nas z Funduszu Gwarancyjnego. Jednak na miejscu stłuczki musi być policja, aby przygotować odpowiedni dokument.

Pamiętaj! Jeśli jeździsz samochodem, stłuczka może ci się przydarzyć praktycznie w każdej chwili. Nie musi wynikać z Twojej winy. Jeśli kolizja zdarzyła się ci po raz pierwszy, możesz być zszokowany, ale bardzo ważne w tej sytuacji jest zachowanie spokoju. Pamiętaj o tym!

 

Jak zachować się podczas kolizji na drodze?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.