ENUA

  Wszystkie artykuły

Pies uwięziony w rozgrzanym samochodzie. Co możemy zrobić?

  10 Czerwca 2019

Pies uwięziony w rozgrzanym samochodzie. Co możemy zrobić?

Od kilku lat nagłaśniany jest problem pozostawiania zwierząt samych w samochodzie. Zostawianie swoich pupili w samochodzie wtedy, kiedy idziemy na zakupy lub załatwić jakąś sprawę, a temperatura na zewnątrz jest wysoka, jest skrajnie nieodpowiedzialne. Jednak takie sytuacje są na porządku dziennym. Dlatego warto wiedzieć, jakie możecie podjąć kroki, kiedy spotkacie się z taką sytuacją.

Przede wszystkim reaguj!

Pozostawienie zwierząt w wysokiej temperaturze np. w aucie, jest traktowane jako znęcanie nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą sprawcy grozić może kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Dlatego nie bój się reagować, ale zanim przejdziesz do rękoczynów, warto sprawdzić kilka rzeczy, aby nie podjąć decyzji zbyt pochopnie.

Zanim zdecydujesz się na wybicie szyby, powinieneś:

  1. Ocenić stan zwierzęcia zamkniętego w pojeździe.
  2. Podjąć działania, które pozwolą odszukać właściciela pojazdu.
  3. Znaleźć świadka, który potwierdzi słuszność twojego działania lub nagrać film.
  4. Poinformować policję lub straż miejską o sytuacji.
  5. Jeśli zobaczysz, że stan zwierzęcia nagle się pogarsza, zareaguj!
  6. Gdy już zdecydujesz się podjąć takie kroki jak wybicie szyby, poczekaj na miejscu na właściciela lub odpowiednie służby.

Kiedy poznać, że zwierze w pojeździe wymaga naszej pomocy?

U zwierząt bardzo łatwo nam zaobserwować, czy jest w stanie niepokoju. Jeśli widzimy, że zwierze zemdlało lub nie reaguje, natychmiastowo musimy podjąć działanie. Ponadto możemy jeszcze zaobserwować takie niepokojące sygnały:
- pocenie się
- przyśpieszony oddech
- dziwne odgłosy
- brak reakcji na nasze dźwięki

 

Jak wybić szybę w samochodzie?

Po pierwsze musisz wybrać właściwą szybę. Wybić należy szybę, która znajduje się jak najdalej od zwierzęcia, aby się nie skaleczyło odłamkami. Ważny też jest odpowiedni sprzęt, którym zamierzamy tę szybę wybić. Na rynku można znaleźć dużo specjalistycznych gadżetów, dzięki, którym wybicie szyby zajmuje parę sekund. Jednak niewiele osób taki sprzęt posiada lub tym bardziej ma go przy sobie. Czym więc możemy rozbić szybę? Na pewno nie ręką, ponieważ może się to skończyć skaleczeniem. Warto rozejrzeć się za kamieniem lub metalowym przedmiotem i to właśnie nim rozbić tę szybę.
Pamiętaj, jeszcze, że zanim rozbijesz szybę, należy owinąć swoją rękę w jakiś materiał, aby ochronić się przed odłamkami szkła. Należy też stanąć z boku szyby, którą chcemy zbić.

 

Pies uwięziony w rozgrzanym samochodzie. Co możemy zrobić?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.