Jazda podczas deszczu, czyli jak się zachować?

jazda podczas deszczu

Jazda w czasie deszczu może być tak samo niebezpieczna, jak jazda podczas opadów śniegu. Gdy tylko zaczyna padać deszcz, nawierzchnia robi się śliska, dlatego kierowcy muszą się dostosować do kilku ważnych zasad, aby bezpiecznie dojechać do celu.

Po pierwsze wolna jazda!

Jednym z najważniejszych czynników, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy w deszczu to prędkość. Należy zdjąć nogę z gazu, jechać wolniej oraz unikać zbędnego hamowania. Droga hamowania na mokrej powierzchni wydłuża się średnio o 60%. Czyli jeśli jechalibyśmy z prędkością 50 km/h w słoneczny dzień to droga hamowania wyniosłaby ok. 15 m, w deszczowy dzień wzrosłaby do 25 m.

Sprawdź swoje wycieraczki i światła.

Wycieraczki należy wymieniać regularnie, przynajmniej raz do roku. Jeśli posiadamy niesprawne wycieraczki, to nasza widoczność w czasie deszczu bardzo spada. Nie działające wycieraczki mogą rozmazywać kurz i deszcz po szybie albo nie zbierać wystarczającej ilości wody. Należy również regularnie sprawdzać stan świateł i wymieniać niedziałające żarówki. W pochmurny dzień ważne jest, abyśmy byli dobrze widoczni.

 

jazda podczas deszczu

 

Zjawisko Aquaplaningu.

Zjawisko Aquaplaningu może wystąpić podczas jazdy w deszczu. Zachodzi wówczas, kiedy opony przestają nadążać z odprowadzaniem zgromadzonej wody. Ciśnienie wody gromadzącej się pod oponami może spowodować brak przyczepności samochodu do nawierzchni.

Jak zachować się podczas aquaplaningu? Jeśli zauważysz, że wystąpiło u ciebie zjawisko aquaplaningu, to w pierwszej kolejności musisz zdjąć nogę z gazu, wcisnąć sprzęgło i unikać gwałtownego hamowania. Musisz też trzymać mocno kierownicę, dopóki nie odzyskasz panowania nad samochodem.

Należy pamiętać, że podczas deszczu droga naszego hamowania się zwiększa, dlatego należy zapomnieć o pośpiechu. Istotne jest również trzymanie kierownicy obiema rękoma. Szybka jazda w czasie deszczu może być równie niebezpieczna, jak jazda na oblodzonej drodze, dlatego istotne jest skupienie się i powolna jazda.