PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Czy kamera w samochodzie zawsze legalna?

  06 Lutego 2019

Czy kamera w samochodzie zawsze legalna?

Kamerki samochodowe, kiedy wolno ich używać i czy można publikować filmiki z nich w internecie? Wbrew pozorom ta sprawa nie jest taka prosta. W Polsce coraz popularniejsze są kamery samochodowe, ale czy ich używanie jest zawsze legalne?

Po co kamerka w samochodzie?

Kamerki służą do przeróżnych celów, można nagrywać nimi inne samochody i pojazdy na drodze lub dokumentować naszą wycieczkę, ale ich głównym celem jest nagrywanie kolizji i wypadków. W ten sposób możemy uniknąć mandatu lub rozstrzygnąć spor przy stłuczce. Jest też niezbitym dowodem tego, co działo się na drodze.

Prawo w Polsce

W naszym kraju korzystanie z wideo kamerek jest legalne, nie ma też regulacji, które mogłyby nam zabronić udostępniania naszych filmików w sieci, chociaż nie wiadomo czy jest do końca legalne. Osoby, które znajdują się na nagraniu, mogą dochodzić zadośćuczynienia z tytułu naruszenia praw osobistych.

Jak jest w innych krajach?

Sprawa wygląda nieco inaczej za granicą, nie we wszystkich krajach, posiadanie kamery w swoim samochodzie jest legalne. W Austrii, jeśli policja przyłapie cię z kamerką w aucie, może ci grozić kara pieniężna w wysokości 10 tys. euro. W Niemczech nie ma regulacji na temat posiadania w samochodzie kamery, ale jeśli wykorzystujesz takie nagranie nie do celów prywatnych, mogą nanieść na ciebie karę w wysokości nawet 300 tys. euro. W Belgii również możesz nagrywać swoją jazdę, ale udostępnianie nagrań w internecie jest surowo karane. Natomiast u naszych południowych sąsiadów Słowaków, nie wolno używać kamer, ale z innego powodu niż w innych krajach. Prawo w Słowacji mówi, że nie możesz posiadać niczego na przedniej szybie samochodu w polu widzenia kierowcy. Od ubiegłego roku Luksemburg zmienił swoje prawo i również zakazał używania kamer samochodowych, można je posiadać w swoim samochodzie, ale używanie ich na drogach publicznych jest karane. Pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić przepisy danego kraju, zanim zdecydujemy się do niego wjechać z kamerą samochodową, ponieważ mogą nam grozić niemałe konsekwencje.

Czy kamera w samochodzie zawsze legalna?
Czy kamera w samochodzie zawsze legalna?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.