PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Układ wydechowy - co warto wiedzieć

  18 Stycznia 2019

Układ wydechowy - co warto wiedzieć

Układ wydechowy to jeden z najważniejszych elementów budowy samochodu. Nie tylko zapewnić ma komfort jazdy, ale przede wszystkim umożliwiać na prawidłową pracę silnika oraz zmniejszać ilość emitowanych przez samochód szkodliwych substancji.

Czym jest układ wydechowy?

Do głównych części składowych układu wydechowego w samochodzie składają się katalizatory, tłumiki, rury i kolektory. System ten nie jest jednym z najbardziej skomplikowanym, który możemy wyróżnić w samochodzie, jednak ma bardzo ważne znaczenie w pojeździe, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę. Obecnie układy wydechowe są systemami dopracowanymi.  Sprawny układ wydechowy ma za zadanie zapewniać optymalną pracę silnika, zmniejszać ilość szkodliwych spalin, obniżać poziom hałasu silnika i odpowiednio odprowadzać spaliny. W skład układu wylotowego wchodzą również sondy lambda, czyli czujniki, które mierzą zawartość tlenu w spalinach. W przypadku pojazdach z silnikiem Diesla stosowany jest filtr cząsteczek stałych.

Najczęstsze usterki

Układ wydechowy to element samochodu, który nie ma określonego czasu wymiany. Jego trwałość zależna jest w dużej mierze od otoczenia, w którym jest on używany. Zepsuty lub nie do końca sprawny układ wydechowy może znacząco obniżyć jakość pracy silnika, a nawet doprowadzić do jego zniszczenia. Do jednych z najczęstszych usterek tego układu należy przepalenie tłumika - utrudnia to proces spalania benzyny - spaliny wracając do komory spalania zagęszczają powietrze, może skończyć się dławieniem silnika. Kolejną z częstych usterek jest pęknięcie kolektora, czyli części silnika, który odpowiada za odprowadzanie spalin z silnika do rury wydechowej. Jest on narażony na zmiany temperatury, co powoduje, że jest bardziej narażony na uszkodzenia. Kolejnym elementem układu, którego uszkodzenie może wpłynąć na działanie całego systemy jest katalizator. Uszkodzenia katalizatora najczęściej powstają w wyniku osadzających się w niej zanieczyszczeń, co wpływa na zmniejszenie mocy silnika i może uszkodzić tłumik. Jednak najczęściej psującym się elementem jest zdecydowanie tłumik końcowy i łącznik elastyczny.

Co robić, aby zabezpieczyć układ wydechowy przed zniszczeniem?

Niestety, układ wydechowy narażony jest na wysoką eksploatację ze względu na jego funkcje oraz fakt przenoszenia drgań, których intensywność na polskich drogach jest bardzo wysoka. Pamiętaj, żeby sprawdzać układ wydechowy co kilka miesięcy, dzięki temu, gdy uszkodzeniu ulegnie jedna jego część od razu będziesz mógł ją wymienić i nie będzie ona miała wpływu na zniszczenie pozostałych.

Układ wydechowy - co warto wiedzieć

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.