PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Najwyższa półka samochodów, czyli kilka słów o Bentley’u

  04 Stycznia 2019

Najwyższa półka samochodów, czyli kilka słów o Bentley’u

Marka Bentley uznawana jest za jedną z największych luksusowych marek motoryzacyjnych na świecie! Jest to brytyjska firma aut luksusowych z siedzibą w Cheshier, Crewe, a jej założycielem był Walter Owen Bentley, którego najważniejszym celem było skonstruowanie pojazdu wyścigowego z którym żadne w swojej klasie nie będzie mogło się równać.

Dobre początki

Historia tego producenta samochodów zaczęła się w 1919 roku, kiedy Walter w swoim prywatnym garażu pracował nad silnikiem do swojego pierwszego samochodu. Jego prototyp osiągnął sukces, co sprawiło, że firma mogła założyć swoją pierwszą fabrykę w Cricklewood. Pracownicy zajmowali się montażem silników i podwozi.Stworzony przez nich trzylitrowy silnik okazał się wielkim osiągnięciem, jak na owe czasy! W 1921 roku Bentley mógł cieszyć się z pierwszego sukcesu osiągniętego przez swój samochód, ponieważ zwyciężył on na torze wyścigowym w Brooklands! W tym samym roku również sprzedano pierwszy, oficjalny pojazd Bentley! W 1923 Bentley zadebiutował na dobre w słynnym wyścigu Le Mans, a kierowcy, którzy prowadzili ten pojazd zajęli 4 miejsce, a już rok później cieszyli się zwycięstwem w tym prestiżowym wyścigu.

Bliski upadek

Bentley osiągnął ogromny sukces, a w latach 1921-1931 wyprodukował ponad 3000 samochodów! Jednak zyski Bentley Motors były praktycznie zerowe, co spowodowało, że w 1931 roku produkcja została zatrzymana. Jednak koncern przed całkowitą upadłością uchroniła firma Rols-Royce, która przejęła przedsiębiorstwo, przenieśli oni fabryki do Derby. W.O. Bentley pozostał w firmie i pracował tam jako główny konstruktor do 1935, później przeniósł się do innego koncernu. W 1939 na rynek wchodzi nowa marka, czyli Bentley MkV. Jednak firma w okresie II wojny światowej zmuszona była do rozpoczęcia silników do samolotów, co spowodowało, że fabryka przeniesiona została do Crewe. Po wojnie Bentley wyszedł na rynek z modelem MkVI, który napędzany był przez sześciocylindrowy silnik o pojemności 4,5 litra i był pierwszym samochodem tej marki, który posiadał kierownice po lewej stronie! Od połowy lat 50. XX wieku modele Bentleya coraz bardziej przypominały markę Rolls-Royce. Początkiem tego zjawiska była seria S ze specjalnie zbudowanym silnikiem V8 z ponad sześcioma litrami pojemności stworzoną z aluminium, oraz jej kontynuacja seria Y - produkowana od 1965 roku.

Przełomowy czas

Kolejnym przełomem dla Bentleya był model Mulsanne Turbo, w którym wykorzystano technikę turbodoładowania. W 1998 roku doszło do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii marki, a mianowicie do przejęcia udziałów  Rolls-Royca przez niemiecki koncern Volkswagen, a co za tym idzie również Bentleya. Niemiecki koncern zaczął inwestycje w brytyjską markę, co spowodowało, że jeszcze w tym samym roku fabrykę opuściła nowa limuzyna - Bentley Arnage! W 2002 roku swoją premierę miał Bentley Continental GT z potężnym silnikiem V12! A 5 lat później zadebiutował model o nazwie Brooklands, który uznawany jest za króla wśród luksusowych samochodów! Marka Bentley zdecydowanie jest jedną z najbardziej luksusowych samochodów produkowanych na całym świecie, w których każdy element dopracowany jest z największą dbałością.

Najwyższa półka samochodów, czyli kilka słów o Bentley’u

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.