PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Wyciek oleju w samochodzie

  23 Listopada 2018

Wyciek oleju w samochodzie

Olej silnikowy to najważniejszy płyn eksploatacyjny, który konieczny jest do prawidłowego działania silnika! Olej zapewnia smarowanie, uszczelnienie oraz chłodzenie silnika, dlatego warto dbać o jego odpowiedni stan i poziom. Czasami zdarza się jednak tak, że dochodzi do jego wycieku, zdecydowanie nie należy tego lekceważyć!

Co robić, gdy dojdzie do wycieku oleju?

Gdy zauważamy plamę oleju pod samochodem, powinniśmy od razu działać! Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie stanu płynów eksploatacyjnych, jeśli stan oleju nie zmienił się znacząco, warto również odpalić samochód i przy podniesionej masce sprawdzić skąd dokładnie wydobywa się wyciek. Następnym krokiem będzie...udanie się do autoserwisu. Wyciek oleju to niebezpieczna dla naszego samochodu usterka, dlatego w celu jej naprawienia najlepiej oddać auto w ręce profesjonalisty, który dokładnie lokalizuje i usuwa usterkę.  

 

Najczęstsze przyczyny wycieku

Wyciek oleju jest typowy raczej dla samochodów, które mają już swoje lata. W przypadku, gdy do wycieku dochodzi w nowym samochodzie najczęściej jest to spowodowane wadą fabryczną. Możliwości wycieku oleju są dwie - może to być wyciek oleju ze skrzyni biegów lub z silnika. W rozróżnieniu pomaga kolor oleju, ten wydobywający się ze skrzyni biegów jest znacznie jaśniejszy. Najczęstszą przyczyną pojawienia się wycieków jest zużycie elementów uszczelniających w miejscach, w których dochodzi do połączeń w silniku. Są to uszczelki pokrywy zaworów i miski olejowej oraz simeringi wałków rozrządu oraz wału korbowego. W przypadku wycieku oleju skrzyni biegów najczęściej dochodzi do wycieków uszczelniaczy półosi. W przypadku, w którym przyczyną wycieku jest zużycie elementów gumowych należy je po prostu wymienić. Sam proces wymiany nie jest trudny, jednak dostanie się do wybranego elementu często zajmuje sporo czasu i bywa bardzo utrudnione, dlatego warto tę czynność zlecić profesjonaliście. Pamiętaj, aby zastosowane uszczelki były dobrze dopasowane oraz wykonane z wysokiej jakości materiału - w przeciwnym razie problem pojawi się ponownie i to w krótkim czasie.

Jak zapobiegać?

Jeśli chodzi o trwałość uszczelek, to kluczową rolę w tym przypadku odgrywa sposób eksploatacji silnika. Należy pamiętać, żeby nie obciążać silnika, kiedy wciąż jest zimny. Należy mieć na uwadzę to, aby nie utrzymywać samochodu na krańcowych wysokościach prędkości obrotowych. Pamiętaj, żeby nigdy nie lekceważyć żadnych wycieków oleju i w przypadku ich wystąpienia, jak najszybciej oddać samochód do mechanika!

Wyciek oleju w samochodzie

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.