Fiat – historia marki

fiat

Fiat to z pewnością jedna z najpopularniejszych marek motoryzacyjnych na całym świecie. Jej historia sięga XIX wieku. Jest to włoski koncern motoryzacyjny posiadający swoją siedzibie w Turynie.

Początki marki

Za datę założenia przedsiębiorstwa o nazwie Fabbrica Italiana Automobili Torino (F.I.A.T.), co oznaczało Włoską Fabrykę Samochodów w Turynie, uznaje się 11 lipca 1899 roku. Założone ono zostało przez grupę biznesmenów. Najbardziej znanym z nich jest Giovanni Agnelli, który kierował zakładem.

Pierwszym samochodem, który stworzony został stworzony przez przedsiębiorstwo był model 3½ HP – napędzany dwucylindrowym silnikiem benzynowych chłodzonym cieczą. Ich cechą charakterystyczną była składana, brezentowa budka oraz trąbka z dmuchaną gruszką – w roli klaksonu.

Następne lata były czasem wprowadzania nowych modeli, w 1905 roku firma oferowała 16 różnych aut osobowych.

W 1912 roku na rynek wyszedł produkowany seryjnie, pierwszy małolitrażowy model, czyli Fiat Zero. Przy jego tworzeniu wykorzystano stworzoną przez Forda ideę linii montażowej, dzięki czemu jego cena była stosunkowo niska.

W 1925 roku na rynku debiutuje model Fiat 509, dostępny jako limuzyna, kabriolet coupe Spider i coupe Torpedo. Był to jeden z pierwszych samochodów, które można było kupić…na raty!

Jednym z największych ówczesnych hitów Fiata okazał się Topolino – czyli Fiat 500. Jego produkcja ruszyła w 1936 roku. Charakteryzował się nowoczesnym, zaokrąglonym kształtem karoserii oraz niskim spalaniem.

fiat historia

Polski aspekt historii Fiata

Historia Fiata w Polsce sięga 1921 roku – w Warszawie buduje się fabryka samochodów, jednak inwestycja została przerwana i powstaje tam stacja obsługi pojazdów. Jednak w 1931 roku na podstawie licencji w Polsce montowane są modele 508 i 621. W 1973 roku, w zakładach w Bielsku-Białej, a następnie w Tychach rozpoczyna się produkcja kultowego modelu, czyli Fiata  126p.

Późniejsze lata

W 1980 roku powstaje jeden z popularniejszych, nawet dziś, modeli Fiata czyli Panda. 3 lata później na rynek wchodzi Fiat Uno, który cieszy się jeszcze większym powodzeniem! W Polsce popularnym samochodem miejskim okazał się być Fiat Seicento produkowany od 1998 roku.

W 2003 roku koncern wypuszcza Fiata Idea, a następnie model Linea.

W roku 2014 doszło do fuzji Fiata z Chryslerem, w wyniku czego powstała spółka Fiat Chrysler Automobiles.