PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Mycie silnika samochodu

  31 Października 2018

Mycie silnika samochodu

Warto myć silnik?

Większość z nas stara się utrzymywać porządek w samochodzie - myjemy karoserię, pierzemy tapicerkę, odkurzamy dywany, jednak niewiele ludzi myśli nawet o umyciu komory silnikowej! A jak wiemy z czasem silnik pokrywa się brudem i nie wygląda dobrze. Mycie silnika jest wciąż tematem kontrowersyjnym i nie wszyscy się na to decydują.

Po co myć silnik?

Części znajdujące się w komorze silnikowej niekoniecznie lubią się z wodą i środkami czystości, jednak umycie silnika sprawia, że pozbywamy się wilgotnej warstwy zalegającej na silniku, którą tworzy smar, olej oraz kurz, a co za tym idzie, zmniejszamy ryzyko korozji. Jednak jednym z głównych plusów czyszczenia tego elementu jest fakt, że łatwiej możesz dostrzec wszelkie wycieki i usterki, które na brudnym silniku nie byłyby widoczne. Mycie silnika również popularne jest wśród osób, którzy pragną sprzedawać swój samochód - umyty silnik prezentuje się zdecydowanie atrakcyjniej.

Jak to zrobić?

Oczywiście najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem w tym przypadku jest powierzenie tej czynności osobom, którzy dobrze się na tym znają. Jednak uważaj, nie wszystkie firmy biorą na siebie odpowiedzialność za ewentualne “uszczerbki na zdrowiu” naszego silnika. Jedną z najbezpieczniejszych form mycia silnika jest stosowanie pary wodnej - nie wnika ona w elementy instalacji tak bardzo jak woda. Jeśli decydujemy się na umycie silnika samemu należy być bardzo ostrożnym. Pierwszym krokiem, który należy podjąć jest zabezpieczenie układu elektrycznego oraz filtru powietrza - można do tego użyć specjalnych folii ochronnych. Do mycia silnika można wykorzystać specjalistyczne środki dostępne na rynku. Należy zdecydowanie unikać silnych rozpuszczalników, ponieważ mogą przynieść one negatywne skutki dla naszego samochodu - np. rozpuścić przewody. Środki takie najczęściej pozostawiamy na jakiś czas, a następnie spłukujemy. Spłukiwanie powinno być krótkie, a ciśnienie wody możliwie najniższe. Pamiętaj, aby takie czynności zawsze wykonywać na zimnym silniku! Po zakończonym czyszczeniu pamiętaj o tym aby dać wszystkiemu czas do wyschnięcia - nie odpalaj silnika od razu!

Zbyt częste mycie może być szkodliwe

Warto zaznaczyć, że nawet przy prawidłowej technice mycie silnika może nie być bezpieczne. Zawsze mogą wystąpić jakieś komplikacje. Jedno jest pewne, czynność ta nie powinna być wykonywana zbyt często. Jednak zdarzają się sytuację, w których jest to konieczne - wtedy warto zachować jak największą ostrożność.

Mycie silnika samochodu

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.