VOLVO – największy szwedzki producent samochodów

Historia marki

Marką samochodów, którą większość z nas utożsamia z bezpieczeństwem i z dbałością o szczegóły zdecydowanie jest Volvo. Jest to szwedzki koncern powstały w latach 20. XX wieku, zajmują się on produkcją samochodów osobowych i obecnie jest częścią Geely Automobile.

Nazwa “Volvo” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza “toczyć się” – została ona wymyślona przez pracowników fabryki łożysk SKF i zarejestrowana już w 1915 roku! Jednak historia  powstania tego koncernu związana jest z przypadkowym spotkaniem dwójki pracowników fabryki SKF – ekonomisty Assara Gabrielssona oraz projektanta i inżyniera Gustafa Larssona, których połączyła rozmowa o swojej wspólnej pasji, jaką była motoryzacja. Rozmowy te w 1924 roku doprowadziły do stworzenia najbardziej znanej szwedzkiej marki samochodu, czyli koncernu Volvo! 14 kwietnia 1927 roku z fabryki w miejscowości Hisingen wyjechał pierwszy samochód o nazwie OV4, a już w 1928 roku w fabryce rozpoczęto masową produkcję.

 

volvo producent samochodów

Prekursorzy w swojej dziedzinie

Głównymi założeniami marki od samego początku była wysoka jakość. Dbano o to by  konstrukcja była prosta i zachowywała odpowiedni poziom techniczny. Koncern ten był prekursorem w wielu zastosowaniach technicznych. Jako pierwsi wprowadzili oni na rynek samochód z sześciocylindrowym silnikiem, który chłodzony był wodą. To również ta szwedzka firma wprowadziła trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Na początku działalności firmy rozpoczęto również produkcję ciężarówek i autobusów – stworzyli oni pierwsze pojazdy użytkowe napędzane silnikami Diesla.

Dynamiczny rozwój

W latach siedemdziesiątych powstaje Volvo Technical Center, w którym to przeprowadzone zostają liczne testy i eksperymenty, pracuje się tam nad systemami ABS, teleskopowymi zderzakami czy poduszkami powietrznymi. Volvo do dziś poświęca wiele uwagi systemom bezpieczeństwa – to właśnie w tym upatruje się źródło tak wysokiej renomy firmy. W 2000 roku koncern ten otwiera Centrum Bezpieczeństwa, gdzie przeprowadza się rocznie 300 testów zderzeniowych i analizuje się z największą dokładnością.  

W 1999 roku część koncernu została sprzedana grupie Forda i od tej marka została podzielona na Volvo Car Corporation, zajmujący się produkcją samochodów osobowych oraz Volvo Trucks – odpowiedzialny za sektor produkcji ciężarówek. W 2010 roku Volvo Car zostało wykupione przez chińską firmę Geely Automobile – w wyniku czego oprócz fabryk w Szwecji i Belgii powstała nowa fabryka na terenie Chin.

Obecnie Grupa Volvo działa na ponad 180 rynkach na całym świecie, a ich model V70 jest najchętniej wybieranym rodzinnym samochodem w Szwecji.