PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Pompowanie kół azotem

  12 Października 2018

Pompowanie kół azotem

Innowacyjna metoda

Pompowanie kół azotem zyskuje na popularności. Część z kierowców stosuję tę metodę bardzo chętnie, są też tacy, którzy uważają to za chwyt marketingowy i stratę pieniędzy. Istnieje również grupa kierowców, którzy są nieświadomi istnienia takiej możliwości. W tym artykule przedstawimy Wam plusy stosowania azotu.

Zalety pompowania kół azotem

Azot do wypełniania ogumienia zaczęto stosować już w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku, a metoda ta stała się popularna dzięki Formule 1. Azot jest gazem wykazującym małą aktywność chemiczną, jest bezwonny, bezbarwny, nie ulega spalaniu. Dzięki takiej specyfikacji opona wypełniona właśnie tym gazem wydłuża swoją żywotność. Opona pompowana zwyczajnym powietrzem szybciej się kruszy, twardnieje i zmniejsza się jej elastyczność.   Kolejnym, ogromnym plusem stosowania azotu jest fakt, że jest on mniej zależny od temperatury, przez co ciśnienie w oponach jest zdecydowanie stabilniejsze i utrzymuje się trzy razy dłużej niż w tych pompowanych zwykłym powietrzem, a to oznacza bezpieczniejszą jazdę. Auto lepiej trzyma się drogi na zakrętach, usprawnia hamowanie i pozwala na lepsze przyśpieszenie.Gaz ten zmniejsza również ryzyko wystrzelenia opony, które związane jest z nadmiernym nagrzaniem, gdy w kole ciśnienie będzie za małe.

Wady używania azotu

Niestety, uzupełnienie opon azotem wiąże się z kosztami, w przeciwieństwie do tradycyjnego pompowania powietrzem, a cena uzależniona jest od rozmiaru opony. Dodatkowo, nie wszędzie spotykamy się z taką możliwością. Jednak wysiłek i trochę większy koszt opłaca się na dłuższą metę - opony wytrzymają dłużej bez konieczności ich wymiany, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze. A co najważniejsze, dzięki takiemu wykorzystaniu azotu poprawia się komfort i bezpieczeństwo jazdy - a to jest bezcenne. Biorąc pod uwagę wszystkie te plusy wynikające ze stosowania azotu, warto rozważyć tę możliwość, gdy następnym razem będziemy pompować opony w naszym samochodzie.

Pompowanie kół azotem

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.