PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Regulator napięcia

  13 Lipca 2018

Regulator napięcia to istotna część układu ładowania akumulatora. Podczas jego awarii, może się zdarzyć że nie odpalimy nawet silnika. Co należy do jego głównych zadań i jak można go kontrolować?

Działanie regulatora opiera się na zachowaniu stałego poziomu napięcia, przy wytwarzaniu go przez alternator lub prądnicę. Prawidłowa praca regulatora napięcia jest wtedy kiedy utrzymuje takie samo ciśnienie zarówno przy pracy silnika na bardzo wysokich obrotach, jak i na niskich. Dopuszczalne wahania są w zakresie ok. 0,5 V. Są one bardzo niewielkie oraz delikatne. Różnice takie mogą wystąpić na przykład przy obrotach prądnicy. Powszechnie przyjmuje się, że odpowiednie napięcie ładowania wynosi od 14,0 do 14,4 V.

Niestety częstym problemem, który występuje w związku z regulatorem napięcia jest to, że utrzymuje on napięcie tylko na niskich obrotach, a przy ich zwiększaniu – napięcie stopniowo lub nagle maleje. Przy prawidłowej pracy regulatora nie powinno dochodzić do takiej sytuacji.

Aby kontrolować pracę regulatora napięcia wystarczy miernik uniwersalny. Jest to proste w obsłudze i dostępne urządzenie. Należy tylko przed kontrolą sprawdzić czy jest on prawidłowo ustawiony, a potem ustawić odpowiednią wartość prądu stałego.

Działanie regulatora napięcia kontrolujemy tylko w sytuacji kiedy jest włączony silnik. Sprawdzamy zawsze 2 rzeczy: czy z alternatora do regulatora dochodzi prąd oraz czy wyjście regulatora tworzy prawidłowe napięcie ładowania. Czy odczytane wartości są odpowiednie możemy sprawdzić z informacjami podanymi od producenta danego auta. Raz na kilka lat pojawi się potrzeba wymiany regulatora napięcia, kiedy nie będzie on utrzymywał stałego poziomu napięcia.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.