PL EN UA

  Wszystkie artykuły

REAKTOR KATALITYCZNY

  25 Maja 2018

Większość kierowców jest zdania, że katalizator powinien działać bez zarzutu przez cały okres użytkowania samochodu. Producenci wspominają, że wytrzymałość może sięgać do 250 000 przejechanych kilometrów. Dlaczego, więc zdarzają się przypadki wcześniejszych awarii?

Zacznijmy od tego, czym jest reaktor katalityczny, często zwany katalizatorem samochodowym. Należy do układu wydechowego i jego zadaniem jest obniżenie szkodliwości spalin emitowanych przez silnik. Jego rola jest bardzo istotna. W ostatnim czasie coraz większy nacisk kładzie się na ekologię, co wiąże się z częstszymi kontrolami czystości spalin, jak i nowymi restrykcjami dotyczącymi norm emisji.

Powodem do usterki reaktora katalitycznego może być choćby szybkie przejechanie przez głęboką kałużę kiedy jest on mocno rozgrzany. Dochodzi wtedy do szoku termicznego, który powoduje kurczenie się blaszanej osłony. Do wymiany może też przyczynić się zahaczenie katalizatorem o krawężnik czy jakąś nierówność na trasie.

Kolejnym powodem do awarii reaktora katalitycznego może przyczynić się jazda samochodem na nierozgrzanym silniku na bogatej mieszance. Taki przypadek często występuje wtedy kiedy przede wszystkim autem poruszamy się po mieście. Samochody miejskie przez 90 % swojego użytkowania jeżdżą na wzbogaconej mieszance.

Za usterkę katalizatora może być również odpowiedzialny niewłaściwie działający układ zapłonowy silnika. Dlatego zaleca się regularne kontrole świec zapłonowych.

Za stan katalizatora odpowiada przede wszystkim eksploatacja auta. Do głównych objawów uszkodzenia reaktora katalitycznego możemy zaliczyć na przykład spadek mocy silnika czy hałas dobiegający spod podwozia. W takim przypadku powinna nam się zapalić kontrolka na desce rozdzielczej, która poinformuje nas o awarii.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.