PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jak dobrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?

  18 Maja 2018

Wożenie dzieci w fotelikach samochodowych to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim bezpieczeństwo naszych podopiecznych. O czym więc trzeba pamiętać przy doborze i kupnie fotelika?

Po pierwsze zwróćmy uwagę przy zakupie fotelika samochodowego czy jest on odpowiednio dopasowany do wagi, wieku oraz wzrostu dziecka. Warto pamiętać, że głowa naszej pociechy nie może wystawać poza obrys oparcia oraz pasy powinny ściśle przylegać do podopiecznego. Dlatego gdy przewozimy dzieci w zimie, zdejmijmy z nich kurtki czy kombinezony.

Możemy wymieć 3 główne kategorie przy wyborze fotelika samochodowego:

- waga: 0-13 kg / wiek 0-12 miesięcy / kierunek mocowania: tyłem do kierunku jazdy

- waga: 0-18 kg lub 0-25 kg / wiek: 6 miesięcy – 4 lata / kierunek mocowania: przodem i tyłem do kierunku jazdy

- waga: 15-36 kg / 4-12 lat / kierunek mocowania: przodem do kierunku jazdy

Przepisy nakazują przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych, które mają poniżej 150 cm wzrostu. Jest jednak wyjątek, w którym dozwolono podróżowanie bez fotelika na tylnym siedzeniu. Takie zezwolenie jest tylko w przypadku kiedy dziecko ma co najmniej 3 lata oraz jest zapięte pasem bezpieczeństwa, a na reszcie siedzeń tylnych jest przewożona dwójka pozostałych podopiecznych w fotelikach. Taka sytuacja może zaistnieć tylko wtedy kiedy 3 fotelik się już nie zmieści.

Przy zakupie fotelika samochodowego zwróć uwagę czy przeszedł on odpowiednie atesty i posiada certyfikaty (ECE R44-03, ECE R44-04). Sprawdź wyniki jakie otrzymał przy testach zderzeniowych. Dodatkowo jeśli chodzi o bezpieczeństwo fotelików samochodowych dla dzieci poniżej 15 miesiąca jest ono określane przez europejską normę i-Size. Mówi ona również o obowiązku przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy.

Nie zapominajmy jeszcze o jednym czynniku przy zakupie fotelika. Trzeba sprawdzić czy będzie on się nadawał do naszego modelu samochodu. Warto więc na początku sprawdzić listę aut, do których będzie pasował dany fotelik. Jeśli jednak nie możemy znaleźć takiej informacji, to lepiej przymierzyć go bezpośrednio do foteli w naszym samochodzie.

Pamiętajmy jeszcze o jednej kwestii. Jeśli fotelik samochodowy brał udział w jakimś wypadku samochodowym to powinnyśmy go od razu wymienić na nowy. Związane jest to z przeciążeniem zabezpieczeń, jeśli raz spełniły już swoje zadanie to za drugim razem prawdopodobnie już tak nie będzie.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.