ENUA

  Wszystkie artykuły

Youngtimer - młody zabytek z klasą

  23 Marca 2018

Czy spotkaliście się kiedyś z nazwą youngtimer? Wśród kierowców i fascynatów motoryzacji to stosunkowo znany termin. Jeśli jednak widzicie to określenie pierwszy raz, ten artykuł jest właśnie dla Was.

Youngtimer to, utrzymany w oryginalnym stylu zabytkowy samochód, który został wyprodukowany w latach 60 – 80,a nawet początkiem lat 90 XX wieku. Jak mówią polskie przepisy, żeby zarejestrować samochód jako zabytkowy, musi on spełnić kilka wymogów. Zgodnie z regulacjami zabytkiem może być auto, które ma co najmniej 25 lat i przynajmniej 75% oryginalnych części. Ponadto od zakończenia produkcji konkretnego pojazdu musi minąć co najmniej 15 lat.

Są to wobec tego samochodu młodsze od klasyków, ale pretendują do miana, żeby nimi zostać. Starsi darzą je sentymentem, a młodzi chcieliby mieć na własność tzw. "oldschoolowy" pojazd, który przywodzi na myśl dawne czasy. Jak widać, styl vintage jest popularny nie tylko w modzie, ale też motoryzacji. Retro stylistyka, brak klimatyzacji, wspomagania kierownicy, elektroniki oraz prostota to największe zalety w przypadku youngtimerów.

Posiadanie takiego pojazdu to pewien rodzaj prestiżu. Jak się okazuje opłacalnego, bo czas działa na jego korzyść. Zabytkowe auto nie traci na wartości w momencie odsprzedaży. Wręcz przeciwnie, może zyskać. O tym ile decyduje marka samochodu, model, data produkcji i ilość oryginalnych części. Ważny jest również stan wizualny oraz techniczny zabytkowego klasyka. Trudno jest znaleźć auta niedotknięte korozją, o niewgniecionej karoserii, czy idealnej tapicerce. Jednak prawdziwi miłośnicy szukają tak długo aż znajdą. W mediach społecznościowych zrzeszają się w grupy oraz organizują eventy i zloty youngtimerów.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.