PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Opony - nowe, czy używane?

  09 Marca 2018

Co kilka lat kierowcy stają przed ważnym wyborem. Wymiana opon to z pozoru prosta czynność związana z wizytą w zakładzie wulkanizacyjnym. Jednakże sam wybór opon nastręcza kierowcom wielu trudności. Najważniejszym elementem, który wpływa na decyzję o zakupie kompletu letnich czy zimowych opon, jest poza jego ceną, stan bieżnika oraz rok produkcji opon.

Data produkcji opon to wbrew pozorom ważna dla kierowców informacja. Wielu z nich zastanawia się nad zakupem używanych opon, inni z kolei nie wyobrażają sobie używać eksploatowanego już wcześniej ogumienia.

Powszechnie wiadomo, że samochód bez opon nie ruszyłby z miejsca. Stąd bardzo ważne jest, aby o nie odpowiednio zadbać. Decydując się na tańsze i wątpliwej jakości ogumienie stwarzamy niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu. Od opon zależna jest przyczepność pojazdu do powierzchni. Mają one również ogromny wpływ na długość drogi hamowania.

Kupowanie używanych opon to nie grzech, a wręcz przeciwnie, często jest to dobry interes, pod warunkiem, że za niższą ceną kompletu nie idą ukryte wady. Istotne jet to, aby opony utrzymane były w dobrym stanie, a na to bezpośrednio wpływa sposób ich przechowywania i wiek. Opony, które przez długi czas leżakują w garażu, albo co gorsze na odkrytej powierzchni np. w garażu, szybciej tracą swoje właściwości. Pod wpływem różnych warunków otoczenia guma parcieje, odkształca się, kruszy i wypacza. Dlatego, przy zakupie opon w pierwszej kolejności warto pamiętać o sprawdzeniu zewnętrznego stanu ogumienia.

Opony należy przechowywać pod przykryciem, w pozycji pionowej w zaciemnionym miejscu o odpowiedniej temperaturze. Wtedy opony nawet 3-4-letnie będą nadawały się do użytku, a ich stan będzie porównywalny do tego, w jakim schodzą z taśmy produkcyjnej.

Przepisy prawne nie regulują czasu, w którym można użytkować opony. Nie ma konkretnej daty ani okresu, który mówiłby o tym, kiedy należy wymienić ogumienie na nowe. Według niektórych 5 lat to optymalny czas. Są jednak zwolennicy dłuższego okresu eksploatacji. Mimo to trzeba pamiętać, że 10 lat to naprawdę długi czas dla opon. Warto zachować zdrowy rozsądek i wymienić je wcześniej.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.