ENUA

  Wszystkie artykuły

Układ wydechowy auta — jak dbać i o czym pamiętać?

  14 Grudnia 2017

Układ wydechowy to bardzo ważny element samochodu. Odpowiada za prawidłową pracę silnika, komfort jazdy oraz zmniejszenie ilości szkodliwych gazów emitowanych do atmosfery. Jego budowa nie jest zbyt skomplikowana, jednak mimo to często dochodzi do jego zaniedbania. Jak należy zatem o niego dbać, aby nasza jazda była przyjemna i bezpieczna dla nas i środowiska?

Awarie układu towarzyszą głównie starszym modelom samochodów, które łatwiej się psują i ulegają korozji. Problem obejmuje jednak również nowsze auta. Przeważnie wynika on z mechanicznych uszkodzeń tłumika.

Najczęściej spotykaną przyczyną awarii elementów wydechowych jest atakująca je rdza. Tworzy się ona na skutek złych warunków pracy, takich jak: woda zbierająca się na jezdni po opadach, ciepłe spaliny oraz wytrącająca się para wodna ze środka. Wszystko to sprawia, że tłumik wykańcza się nawet po kilku latach.

Postępująca rdza powodowana przez uszkodzenia mechaniczne lub nieprawidłowe warunki często prowadzi do zatkania ruchy wydechowej, czego następstwem jest spadek mocy oraz „dławienie się” silnika. Chwilowym rozwiązaniem pozwalającym na samodzielną naprawę układu wydechowego jest oklejenie uszkodzonego tłumika taśmą uszczelniającą lub zaspawanie go łatkami. Są to jednak rozwiązania nietrwałe. Kiedy zmiany zaszły za daleko trzeba odwiedzić sprawdzonego mechanika.

Elementami kwalifikującymi wymianę tłumika na nowy są m.in. całkowite przerdzewienie rur, rozpad wkładu w tłumiku oraz rozkruszony i niedrożny katalizator. Na rynku obecnych jest wiele firm zajmujących się sprzedażą tłumików. Przy wyborze należy pamiętać o doborze odpowiedniego modelu dla naszego auta. Ważny jest także dobór dodatków, takich jak uszczelki, poduszki i obejmy. Warto zainwestować w modele o wyższej cenie, ale i stosunkowo lepszej jakości. Zapewni to większą odporności tłumika, co znacznie przedłuży jego trwałość.

Aby dodatkowo chronić nasz układ wydechowy i zwiększyć jego efektywne działanie można poprosić mechanika o zabezpieczenie go przed drganiami, za pomocą elementów elastycznych lub dodatkowych podpórek.

Jeśli masz problem z układem wydechowym w swoim samochodzie odwiedź Auto Serwis Wadowicka, a pomożemy naprawić każdą usterkę.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.