Czym jest numer VIN?

supercar-2932191_1920

Numer VIN czyli Vehicle Identification Number potocznie nazywany jest numerem nadwozia. Jest niezwykle istotną informacją dla każdego posiadacza samochodu bowiem umożliwia jego identyfikację i służy określeniu konkretnego egzemplarza.

Każdy samochód posiada numer VIN, nadawany jest przez producenta modelu i składa się z 17 liczb i cyfr. Zawarty jest on nie tylko w dowodzie rejestracyjnym pojazdu ale i na tzw. tabliczce znamionowej, które montowana jest w aucie. Tablica najczęściej znajduje się po wewnętrznej stronie przedniej ściany nadwozia lub też na progu przednich drzwi. Numer ten jest tak naprawdę skarbnicą wiedzy o danym modelu. Możemy wyczytać z niego markę, model, data produkcji, typ i kolor nadwozia, typ silnika czy rodzaj paliwa. Nierzadko możemy uzyskać również informacje dotyczące fabryki, w której samochód został wyprodukowany a także kolor oryginalnej tapicerki.

Przed nabyciem nowego pojazdu warto prześledzić jego historię i zapoznać się z VIN. Nasz numer identyfikacyjny będzie więc składał się z określonych sekcji. Jej trzy pierwsze znaki – sekcja WMI dostarcza nam wiedzy o kraju pochodzenia i producencie auta. Kolejne sześć znaków – VDS to ogólna charakterystyka pojazdu, która została zakodowana przez producenta. Sekcja VIC, czyli ostatnie osiem symboli obejmuje m.in. rok produkcji samochodu.

Nie ryzykuj, sprawdź samochód, który chcesz nabyć!