PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Wideorejestrator

  13 Lipca 2017

Wideorejestrator jest gadżetem samochodowym, którego popularność nieustannie rośnie. Jego działanie jest bardzo proste: nagrywa cały czas obraz przez przednią, a niekiedy również tylną szybę. Za jego pomocą jesteśmy w stanie zapewnić dokumentację zdarzeń drogowych. Może być to bardzo pomocne przy udowadnianiu po czyjej stronie leży wina w przypadku kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Na rynku mamy mnóstwo ofert wideorejestratorów do wyboru. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie?

Fundamentalnym aspektem determinującym wybór powinny być parametry nagrywania obrazu. Pierwszym z nich jest rozdzielczość, a kolejnym prędkość klatkowa. Obecnie standardem jest rozdzielczość Full HD czyli 1920x1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę. Pamiętajmy, że czym lepszy obraz - tym łatwiej później dostrzeżemy szczegóły takie jak np. numery tablic rejestracyjnych. Następnym parametrem jest kąt widzenia obiektywu. Im jest on większy, tym nasza kamera zarejestruje szerszy zakres przestrzeni - więcej zobaczymy na nagraniu z kamerki. Optymalnym zakresem jest kąt 120 –140 stopni. Przed wyborem interesującego nas modelu warto obejrzeć sobie nagrania z konkretnych kamer, by podjąć najlepszą decyzję.

Kolejną ważną rzeczą jest wartość przysłony. Ta część odpowiada za przetworzenie światła. Reguła jest taka, że czym niższa wartość przysłony, tym więcej światła pada na matrycę co ma fundamentalne znaczenie zwłaszcza w nagraniach nocnych, bowiem w efekcie obraz jest jaśniejszy i bardziej szczegółowy. Kamery z wyższej półki wyposażone są zazwyczaj w przysłony f/1.8 lub f/1.6. Na koniec, nie możemy zapominać o przetworniku obrazu. Jest to istotny element ponieważ odpowiada za przetworzenie obrazu na postać cyfrową. Zatem od jego jakości w dużej mierze zależy jak będzie prezentować się obraz. Zasadniczo im większa matryca tym obraz będzie lepszy. Minimalną wartością, którą należy wybrać bez szkody dla obrazu to 2Mpix.

Poza parametrami obrazu, przy wyborze wideorejestratora samochodowego możemy zwrócić uwagę na szeroki wachlarz dodatków, takich jak: funkcję autostartu, tryb detekcji ruchu, tryb parkingowy, GPS czy nawet odbiornik WiFi, który pozwala na zdalny dostęp do kamerki za pomocą smartfonu czy laptopa. Brzmi interesująco jednak należy mieć na uwadze, że cena automatycznie rośnie wraz z lepszym wyposażeniem sprzętu oraz o tym, że to są jedynie dodatki. Pamiętajmy, że przede wszystkim kamerka powinna w satysfakcjonującym stopniu spełniać swoje podstawowe zadanie, czyli rejestrować zdarzenia drogowe.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.